« Seitsemän faktaa minusta | Mikä muumihahmo? »

Ylen verkkouutiset ja Wikimedia Commons

maanantaina, 2. heinäkuuta 2007 klo 11:52

Viktorian risti Uuden-Seelannin armeijan erikoisjoukkojen korpraalille on myönnetty harvinainen urhoollisuusmitali Viktorian risti hänen ansioistaan Afganistanissa.

Uusiseelantilaiselle sotilaalle harvinainen urhoollisuusmitali

YLE24

kuva: Richard Harvey;
Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0 England & Wales (UK) -lisenssillä

Tarkoitukseni ei ole niuhottaa, mutta… no hyvä on, tarkoitukseni on nimenomaan niuhottaa.

Ylen sivuilla tuon urhoollisuusmitaliuutisen yhteydessä on käytetty aihekuvituksena samaa kuvaa kuin minä tässä, siis Richard Harveyn otosta joka on peräisin Wikimedia Commonsista.

Se, mitä minä tässä hiukan ihmettelen, on tämä: kuvan alle on merkitty yksinkertaisesti kuva: Wikimedia Commons, kun kuva on kuitenkin siellä Wikimedia Commonsissa lisensoitu tuolla Creative Commonsin Nimi mainittava - Sama lisenssi -lisenssillä. Kuvan yhteydessä ei siis kuitenkaan mainita kuvan ottajan nimeä (Wikimedia Commonshan se ei ole, eikä Wikimedia Commons omista kuvan oikeuksia) eikä myöskään sitä, että kuvan saa tuon lisenssin johdosta kopioida vapaasti myös Ylen sivuilta, kunhan silloinkin muistetaan mainita alkuperäinen tekijä ja se, että neljännet osapuolet saavat edelleen kopioida kuvan samoilla ehdoilla.

Muistaakseni olen nähnyt tuota samaa lähdeviitettä käytetyn Ylen verkkouutisten yhteydessä ennenkin. Onkohan siellä kenties tapana neuvotella kuviensa käytön Wikimediassa sallineiden oikeudenomistajien kanssa tällaisen poikkeavan merkintätavan salliva, yksityinen sopimus? Tietääkseni Wikimedia Commons ei myöskään oletuksellisesti salli sinne ladattujen kuvien poikkeuksellista käyttöä esimerkiksi uutisten yhteydessä, vaikka saatan tietysti olla väärässäkin. Siinä tapauksessahan niuhotan tässä ihan tyhjästä.

Ylen verkkouutiset ja Wikimedia Commons on Janin kirjoittama merkintä , joka julkaistiin marginaalissa maanantaina, 2. heinäkuuta 2007 klo 11:52. Merkintä kuuluu luokkiin Pakinat, pohdinnat ja ajankohtaisasiat ja siihen on lisäksi liitetty nämä tagit: , , , . Voit tallentaa merkinnän seuraavilla linkkipalveluilla: del.icio.us, Digg, Facebook, reddit, StumbleUpon.

Kommentit

Kommentoi | RSS: tämän merkinnän kommentit | Mitä ovat tähdet kommenttien yhteydessä?

  1. Kommentti luettu Jani
    lauantaina, 22. syyskuuta 2007 klo 13:15

    Tämänpäiväisen, suklaan suosion kasvusta kertovan uutisen yhteydessä olevan, Wikipediasta peräisin olevan suklaakuvan alle on merkattu tekijätiedot ja lisenssi asiaankuuluvalla tavalla (André Karwath, Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5 License).

Viittaukset

Viittausosoite

Viittauksia tähän merkintään ei vielä ole.

Kommentoi

Voit tunnistautua kirjoittamalla nimesi, sähköpostiosoitteesi ja verkkosivustosi osoitteen niille alla varattuihin kenttiin. Kenttien täyttäminen ja tunnistautuminen ei kuitenkaan ole pakollista, eli voit halutessasi jättää osan kentistä tyhjiksi tai kommentoida jopa täysin nimettömästi jättämällä kaikki kentät tyhjiksi. Huomioi kuitenkin, että järjestelmä tallentaa IP-osoitteesi ja liittää sen kommenttiisi, joten henkilöllisyytesi ei ole täysin suojassa mahdollisilta viranomaisten pakkokeinoilta, jollei käytössäsi ole lisäksi Torin kaltaista anonyymiteknologiaa.

Voit käyttää kommentissasi näitä koodeja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> .