Siirry sisältöön

Ero sivun ”Pannuhuone:Intel Core i7-7567U” versioiden välillä

Mummilan wikistä
Ak: Uusi sivu: {| |- | {| class="alternating" |+Yleistä !Suoritinkanta |FCBGA1356 |- !Ytimiä |2 |- !Säikeitä |4 |- !Kellotaajuus |2,3 GHz |- !Älykästä välimuistia |3 Mt |- !DMI |4 GT/s |- !Käskykanta |64-bittinen |- !Tuetut käskykannan laajennukset |AVX 2.0, SSE 4.1/4.2 |- !Litografia |14 nm |- !Enimmäis-TDP |15 W |- !Koko |42 mm × 24 mm |} |- | {| class="alternating" |+Muistituki |- !Enimmäismäärä |32 GB |- !Teknologiat | DDR4-2133, LPDDR3-1866, DDR3L-1600 |- !Kanavien mä...
 
Ei muokkausyhteenvetoa
 
(7 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä)
Rivi 13: Rivi 13:
|4
|4
|-
|-
!Kellotaajuus
!Kellotaajuus (perus / enintään, GHz)
|2,3 GHz
|3,5 / 4,0
|-
|-
!Älykästä välimuistia
!Välimuistia
|3 Mt
|4 Mt
|-
|-
!DMI
!Väylä
|4 GT/s
|4 GT/s
|-
|-
Rivi 26: Rivi 26:
|-
|-
!Tuetut käskykannan laajennukset
!Tuetut käskykannan laajennukset
|AVX 2.0, SSE 4.1/4.2
|AVX2, SSE 4.1/4.2
|-
|-
!Litografia
!Litografia
|14 nm
|14 nm
|-
|-
!Enimmäis-TDP
!TDP
|15 W
|28 W (vähennettävissä 23 W:iin)
|-
|-
!Koko
!Koko (L × P × S, mm)
|42 mm × 24 mm
|42 × 24 × 1,3
|}
|}
|-
|-
Rivi 46: Rivi 46:
|-
|-
!Teknologiat
!Teknologiat
| DDR4-2133, LPDDR3-1866, DDR3L-1600  
|DDR4-2133, LPDDR3-1866, DDR3L-1600  
|-
|-
!Kanavien määrä
!Kanavien määrä
Rivi 53: Rivi 53:
!Enimmäiskaistanleveys
!Enimmäiskaistanleveys
|34,1 Gt/s
|34,1 Gt/s
|-
!Virheenkorjaavuus
|ei
|}
|}
|-
|-
|
|
{| class="alternating"
{| class="alternating"
|+Intel HD Graphics 520
|+Intel Iris Plus Graphics 650
|-
|-
!Perustaajuus
!Perustaajuus
Rivi 63: Rivi 66:
|-
|-
!Enimmäistaajuus
!Enimmäistaajuus
|1,0 GHz
|1,5 GHz
|-
|-
!Näyttöjä enintään
!Näyttöjä enintään
Rivi 80: Rivi 83:
!Enimmäistarkkuus
!Enimmäistarkkuus
|
|
* 4096 × 2304 @ 24 Hz (HDMI 1.4)
* 4096 × 2304 @ 30 Hz (HDMI)
* 4096 × 2304 @ 60 Hz (DP)
* 4096 × 2304 @ 60 Hz (DP)
* 4096 × 2304 @ 60 Hz (eDP, integroitu näyttö)
* 4096 × 2304 @ 60 Hz (eDP, integroitu näyttö)
Rivi 99: Rivi 102:
{| class="alternating"
{| class="alternating"
|+Erityisominaisuudet
|+Erityisominaisuudet
!Yleiset
|
|
* Intel Hyper-Threading
* Execute Disable Bit
* Intel Virtualization Technology (VT-x) with Extended Page Tables (EPT)
* Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
* Intel 64
* Idle States
* Idle States
* Thermal Monitoring
|-
!Intel-teknologiat
|
* Enhanced Intel SpeedStep
* Enhanced Intel SpeedStep
* Thermal Monitoring
* Intel 64
* Intel Fast Memory Access
* Intel AES New Instructions
* Intel Boot Guard
* Intel Flex Memory Access
* Intel Flex Memory Access
* Intel Hyper-Threading
* Intel Identity Protection
* Intel Identity Protection
* Intel Memory Protection Extensions (MPX)
* Intel My WiFi
* Intel OS Guard
* Intel Secure Key
* Intel Smart Response
* Intel Smart Response
* Intel My WiFi
* Intel Data Protection
* AES New Instructions
* Secure Key
* Intel Software Guard Extensions (SGX)
* Intel Software Guard Extensions (SGX)
* Intel Memory Protection Extensions (MPX)
* Intel Speed Shift
* Execute Disable Bit
* Intel Turbo Boost
* OS Guard
* Intel Virtualization Technology (VT-x) with Extended Page Tables (EPT)
* Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
|}
|}



Nykyinen versio 4. syyskuuta 2025 kello 14.21

Yleistä
Suoritinkanta FCBGA1356
Ytimiä 2
Säikeitä 4
Kellotaajuus (perus / enintään, GHz) 3,5 / 4,0
Välimuistia 4 Mt
Väylä 4 GT/s
Käskykanta 64-bittinen
Tuetut käskykannan laajennukset AVX2, SSE 4.1/4.2
Litografia 14 nm
TDP 28 W (vähennettävissä 23 W:iin)
Koko (L × P × S, mm) 42 × 24 × 1,3
Muistituki
Enimmäismäärä 32 GB
Teknologiat DDR4-2133, LPDDR3-1866, DDR3L-1600
Kanavien määrä 2
Enimmäiskaistanleveys 34,1 Gt/s
Virheenkorjaavuus ei
Intel Iris Plus Graphics 650
Perustaajuus 300 MHz
Enimmäistaajuus 1,5 GHz
Näyttöjä enintään 3
Tuetut näyttöteknologiat
  • Intel Quick Sync Video
  • Intel InTru 3D Technology
  • Intel Clear Video HD Technology
Tuetut näyttöliitännät eDP/DP/HDMI/DVI
Enimmäistarkkuus
  • 4096 × 2304 @ 30 Hz (HDMI)
  • 4096 × 2304 @ 60 Hz (DP)
  • 4096 × 2304 @ 60 Hz (eDP, integroitu näyttö)
Laajennusten tuki
PCI Express 3.0
PCI Express -kokoonpanot 1 × 4, 2 × 2, 1 × 2 + 2 × 1 & 4 × 1
Erityisominaisuudet
Yleiset
  • Execute Disable Bit
  • Idle States
  • Thermal Monitoring
Intel-teknologiat
  • Enhanced Intel SpeedStep
  • Intel 64
  • Intel AES New Instructions
  • Intel Boot Guard
  • Intel Flex Memory Access
  • Intel Hyper-Threading
  • Intel Identity Protection
  • Intel Memory Protection Extensions (MPX)
  • Intel My WiFi
  • Intel OS Guard
  • Intel Secure Key
  • Intel Smart Response
  • Intel Software Guard Extensions (SGX)
  • Intel Speed Shift
  • Intel Turbo Boost
  • Intel Virtualization Technology (VT-x) with Extended Page Tables (EPT)
  • Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)

Mukana kokoonpanoissa

Aiheesta muuall a