Siirry sisältöön

Ero sivun ”Pannuhuone:Seagate Barracuda ST16000DM001” versioiden välillä

Mummilan wikistä
Ak: Uusi sivu: {| class="alternating" |- !Firmware-versio |{{TODO}} |- !Liitin |Serial ATA |- !Liitäntä |SATA 3.0 |- !Välimuisti |64 Mt |- !Alustettu kapasiteetti |2000 Gt |- !Integroitu salaus |ei |- !Kierroksia/min |7200 |- !Kokoluokka |3,5 " |- !Korkeus |26,11 mm |- !Leveys |101,6 mm |- !Pituus |146,99 mm |- !Paino |626 g |- !Hakuaika luettaessa (keskim.) |<8,5 ms |- !Hakuaika kirjoitettaessa (keskim.) |<9,5 ms |- !Siirtonopeus (luku ja kirjoitus, keskim./enint.) |156/210 Mt/s |- !Teh...
 
Ei muokkausyhteenvetoa
 
(Yhtä välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä)
Rivi 11: Rivi 11:
|-
|-
!Välimuisti
!Välimuisti
|64 Mt
|512 Mt
|-
|-
!Alustettu kapasiteetti
!Alustettu kapasiteetti
|2000 Gt
|16000 Gt
|-
!Integroitu salaus
|ei
|-
|-
!Kierroksia/min
!Kierroksia/min
|7200
|7200
|-
!Tallennusteknologia
|CMR
|-
|-
!Kokoluokka
!Kokoluokka
Rivi 29: Rivi 29:
|-
|-
!Leveys
!Leveys
|101,6 mm
|101,85 mm
|-
|-
!Pituus
!Pituus
|146,99 mm
|147 mm
|-
|-
!Paino
!Paino
|626 g
|695 g
|-
!Hakuaika luettaessa (keskim.)
|<8,5 ms
|-
!Hakuaika kirjoitettaessa (keskim.)
|<9,5 ms
|-
!Siirtonopeus (luku ja kirjoitus, keskim./enint.)
|156/210 Mt/s
|-
|-
!Teho käynnistyessä
!Teho käynnistyessä
Rivi 50: Rivi 41:
|-
|-
!Teho käytössä
!Teho käytössä
|8,0 W
|8,9 W
|-
|-
!Teho käyttämättömänä
!Teho käyttämättömänä
|5,4 W
|6,7 W
|-
|-
!Teho valmiustilassa
!Teho valmiustilassa/lepotilassa
|0,75 W
|1,2 W
|-
|-
!Teho lepotilassa
!5 V jännitetoleranssi
|0,75 W
|± 5%
|-
|-
!Melutaso haettaessa (tyyp./enint.)
!12 V jännitetoleranssi
|2,4/2,5 bel
|± 10%
|-
!Melutaso tyhjäkäynnillä (tyyp./enint.)
|2,2/2,4 bel
|-
|-
!Lämpöalue käytössä
!Lämpöalue käytössä
|0—60 °C
|10—60 °C
|-
|-
!Lämpöalue varastoinnissa
!Lämpöalue varastoinnissa
||-40—70 °C
||-40—70 °C
|-
|-
!Vuosittaisvikaantuminen (AFR)
!Lataussyklejä
|<1 %
|600 000
|-
!Lukuvirhetaajuus (enint.)
|1 sektori / 10^14 luettua bittiä
|-
!Käyttötunteja
|2400 / vuosi
|-
!Kuormitus
|120 TB / vuosi
|-
|-
!Erityisominaisuudet
!Valmistajan takuu
|
|5 vuotta
* Seagate OptiCache
* Seagate AcuTrac
* Seagate SmartAlign
|}
|}



Nykyinen versio 8. lokakuuta 2025 kello 14.02

Firmware-versio TÄYDENNETTÄVÄ
Liitin Serial ATA
Liitäntä SATA 3.0
Välimuisti 512 Mt
Alustettu kapasiteetti 16000 Gt
Kierroksia/min 7200
Tallennusteknologia CMR
Kokoluokka 3,5 "
Korkeus 26,11 mm
Leveys 101,85 mm
Pituus 147 mm
Paino 695 g
Teho käynnistyessä 2,0 W
Teho käytössä 8,9 W
Teho käyttämättömänä 6,7 W
Teho valmiustilassa/lepotilassa 1,2 W
5 V jännitetoleranssi ± 5%
12 V jännitetoleranssi ± 10%
Lämpöalue käytössä 10—60 °C
Lämpöalue varastoinnissa -40—70 °C
Lataussyklejä 600 000
Lukuvirhetaajuus (enint.) 1 sektori / 10^14 luettua bittiä
Käyttötunteja 2400 / vuosi
Kuormitus 120 TB / vuosi
Valmistajan takuu 5 vuotta

Ollut kokoonpanoissa

Aiheesta muualla