Kommentin kommentin kommentti
#1836. Sunnuntai, 8. tammikuuta 2006 klo 19.05.38, kirjoittanut Jani. 6
Mainitsin perustaneeni kommenttiblogin (Janin kommentit) ja ainakin Sun äitis kiinnostui ideasta ja perusti melkein saman tien hänkin Sun äitis kommentoi -blogin. Myös Kuraattori vaikuttaa kiinnostuneelta, ja koska tuo omassa kommenttiblogissani käyttämäni Blogsomen templaatti kelpasi Sun äidillekin, ajattelin panna sen tässä yleiseen jakeluun: 66 kt:n zip-paketti. #
Paketin sisällä on templaattitiedostot (.htt-päätteisiä tekstitiedostoja), joiden sisältö kopioidaan niiden nimiä vastaavien Blogsomen templaattitiedostojen sisällön tilalle. Sen jälkeen kommentit kirjataan ylös siten, että merkinnän otsikoksi tulee kommentin sijainnin osoite (esimerkiksi http://www.mummila.net/marginaali/?p=1089#comment-6396) ja itse kommentti merkinnän rungoksi. Paketin sisällä on tätä toivottavasti havainnollistava PNG-kuva. Luokitteluperustana ovat niiden blogien nimet, joihin kommentteja jätetään. #
Comments-templaatti on tarkoituksella tyhjä, sillä kommenttiblogissani ei ole kommentointimahdollisuutta. #
(Mutta jos olisi, niin pitäisikö sitten perustaa kommenttiblogi kommenttiblogiin jätettyjä, kommentteja kommentoivia kommentteja varten?) #
En kommentoi.
Ich komme.
Vuorokauden käyttökokemuksella voin sanoa seuraavaa:
- kommenttiblogin käyttöönotto sujui sutjakkaasti jopa kaltaiseltani lukunäköiseltä hömpältä, joka ei ymmärrä hittojakaan mistään tyyleistä ja tietokannoista. Niin hyvin Jani oli homman esivalmistellut. Kiitos!
- kommenttien listaaminen blogiin on niin kätevää, ettei siitä ole juurikaan etukäteen pelkäämääni järjestelmällisyyttä edellyttävää vaivaa.
- tulee aika kaksijakoinen olo: toisaalta on kiva, kun saa kommenttinsa kätevästi talteen, toisaalta tulee morkkis, kun näkee koottuna, millaista höttöä tulee kylväneeksi pitkin ihmisten blogeja (yksi poikani sanoi, että on suorastaan kiusallista törmätä typeriin kommentteihini fiksuissa blogeissa!)
Minusta idea on hyvä ja soisin, että aktiiviset kommenttieläjät (niinku Petra esim. ) nappaisivat Janin tarjoukseen kiinni ja julkaisisivat koottuja teoksiaan halullisille silmillemme.
Vai sitä mieltä se jälkikasvu on joviaaleista kommenteistasi! :D
No se voi olla ihan luonnollinen ilmiö. Minustakin luultavasti olisi äärimmäisen kiusallista nähdä oman äidin kirjoittamia juttuja netissä, vaikka ne olisivat kuinka fiksuja.
Apua!!! Mitä vielä? Irc-gallerian kommentteja blogaava blogi?
Hei, tuossahan on ideaa!