…she said, cryingly.
#1950. Maanantai, 13. helmikuuta 2006 klo 10.57.28, kirjoittanut Jani. 13
Olen kotiutunut, mutta kiireinen. Kotona postin joukossa odotti ystävänpäiväntervehdys ulosottomieheltä! Palaan asiaan enemmällä ajalla. #
Voihan ylikökkö. Toivon totisesti että saat asian järjestykseen mahdollisimman kivuttomasti!
Auts :’(
No voi herramunperkele. Onpa ikävää postia saapunut sinne asti. Eipä tuo kaiketi suuri yllätys tässä vaiheessa ollut enää, mutta harvoin asioista etukäteenkään kuuleminen vähentää niiden ikävyyttä.
Valitettavan tutunoloisia papereita minullekin, kiitos eksän. Koitahan tapella asiat kuntoon! Helppoa se ei tule olemaan. Voimia ja sitkeyttä!
Kiitoksia! Täytyy käydä ulosottotädiltä kyselemässä, että miten tämä tästä etenee. Että vievätkö sohvan, telkkarin ja vohveliraudan niin kuin Aku Ankassa.
Prosessia tuntematta ihmettelen miten se meni ulosottoon näin nopeasti?
Mek, rikoskorvaukset voi antaa ulosoton perittäväksi hetikin, yksityishenkilölle se on yleensä vaivattomin tapa periä rikoskorvaukset.
(Toinen asia joka menee nopeasti ulosottoon on televisiomaksu.)
Aku Ankan kuva ulosotosta on aika raaka ja aika vanhentunut myös. Kannattaa muistaa, että klassiset Aku-tarinat sijoittuvat 50-luvulle riippumatta siitä, milloin ne on laadittu, ja että ne on yleensä kirjoitettu ulkomailla ja vasta suomennoksessa on yhdistetty jokin sarjakuvassa esitetty toiminta ulosottajaan, vaikka alkuperäisessä ei esim. ole kyse valtiollisesta perintätoimesta.
Jep, Antti-Juhani on oikeassa. Vain sakko on oikeusrekisterikeskuksen perittävä, korvausten perinnästä niiden saaja vastaa itse ja yleensä se kuulemma tehdään juuri ulosoton kautta.
Yritän saada aikaa tuonne ulosottomiehen juttusille. Eiköhän se siellä tiedä kertoa että miten ne aikovat niitä rahoja taikoa, kun eihän minulla niitä tietenkään ole. Eläkekin menee lähinnä vuokraan ja syömiseen.
Eivät ne mitään kanna ulos, ellei ole metsää, maata, uudehkoa autoa, taloa tms.. Eivät mokomat huoli edes vohvelirautaa :(
Sen voipi ulosottoon maksaa erissä.
Koitahan jaksella.
Sillä lailla minäkin olen sen järkeillyt, että eipä tuosta pikkuromusta saa mitään kuitenkaan, joten ei sen viemisessä olisi mitään tolkkua. Vaikkei sitä kyllä minusta ole siinäkään, jos pulitan jonkun kympin kuukaudessa seuraavat kymmenen vuotta. Mutta kiertämäänhän se raha on tehty.
Kun teet sopimusta, ota huomioon se, että vapaaehtoinen maksaminen ulosottoon ei vaikuta oikeuteesi saada toimeentulotukea. Jos ulosmittaus taas suoritetaan suoraan eläkkeestäsi, otetaan ulosmitattu määrä huomioon oikeutta toimeentulotukeen laskettaessa. Eli ei kannata tehdä sopimusta joka ei ole edullinen. Luottohäiriömerkintä seuraa tosiaankin vain siitä, jos sinut todetaan ulosotssa varattomaksi. Ulosotosta lisää tietoa sivuilla oikeus.fi. Sivujen nimi ei ole itseironiaa.
Kiitoksia hyvistä vinkeistä, Harri! En ollutkaan hoksinut tuota oikeus.fi:stä löytyvää tietopakettia.
[…] Ulosottohenkilö soitti vastauksena eilen lähettämääni sähköpostiin. Oikein asiallinen ja mukavanoloinen ihminen. […]