Nohari-ikkuna
#2268. Maanantai, 19. kesäkuuta 2006 klo 16.25.58, kirjoittanut Jani. 13
Nohari-ikkuna on Johari-ikkuna käänteisenä. Siihen kerätään negatiivisia persoonallisuuspiirteitä positiivisten sijasta. #
Wikipedia (suomennos ja linkitys omiani) #
Nyt saa haukkua ihan surutta: käykää valitsemassa mielestänne pahimmat puoleni Nohari-ikkunaani! Sanojen suomennokset ovat tässäkin tarvittaessa käytössä. Jos ujostuttaa, niin myös tätä saa käydä vakoilemassa osallistumatta täyttämiseen. #
No kaikkea ne keksivätkin nykyään.
Vaatii kyllä melkoista henkistä vahvuutta antaa toisten ladella sekä negatiivisia että positiivisia ominaisuuksia. Minusta ei tuohon olisi. Jostain syystä positiiviset arviot olisivat vaikeampia kestää kuin negatiiviset, koska ne olisivat ristiriidassa minäkuvani kanssa. (kumma kun jonkin asian taas kirjoittaessaan vasta oivaltaa… täytyy sanoa tuo sama Hurmiksessakin ihan ääneen… valaistuin taas kerran)
Salute!
Voi harmi, täällä eivät nuo WordPressin käykään. Tehdään nyt poikkeus tämän kerran sitten, ja kommentoidaan kaikesta huolimatta. Tähän Nohari-ikkunaan on aina hankala vastata, kun ei voi olla varma, miten toinen suhtautuu. En aio itse selitellä valintojani, mutta tulipa vaan mieleeni, että nuo suomennoksetkaan ei ole kovin tarkkoja, ja minä olen saattanut ymmärtää jotkin adjektiivit hieman eri tavalla, kuin sinä ja muut (esim. ‘embarassed’, suomensit ‘nolo’, mutta minä ajattelen sen tässä tapauksessa jotenkin ‘helposti nolostuva’).
Heh, itsellänikin oli joskus sellainen ongelma, että kehut satuttivat melkein enemmän kuin haukut, sillä kehut olivat todellakin vastoin minä-kuvaa, ja tuntuivat siten loukkauksilta, sarkasmilta :)
Siis WordPressin tunnukset eivät näytä käyvän täällä.
Brim: En tiedä, ovatko minulle positiiviset vaikeampia vastaanotettavia, mutta negatiivisia arvioita minä pidän enemmän arvossa. Ehkä ajattelen jotenkin niin, että ne positiiviset asiat ovat jo kunnossa, ne negatiiviset taas semmoisia, joissa voi parantaa, vaikka eihän se niinkään mene. Monet tuossa negatiivisten listalla olevat asiat ovat minusta positiivisia ja päinvastoin.
L.B.: Juu, ne WordPress-tunnuksesi käyvät käsittääkseni vain siellä wordpress.com-domainilla. Muualla olevia blogeja varten tarvitaan sitten taas eri tunnukset. Tänne omaani voin luoda sellaiset sulle jos haluat.
Tuo kääntäminen tekeekin tästä vähän epäluotettavan, kun tosiaan käännökset voivat tekijästä riippuen vaihdella suurestikin, mikä tietysti vaikuttaa valintoihin.
Niin, ja tuolla ‘nolo’:lla minäkin ajoin takaa sitä samaa, helposti nolostuvaa. Yritin käännösvalinnallani tavoittella vaikutelmaa ihmisestä joka tosiaan nolostuu niin helposti, että on lähes koko ajan nolona.
Hei jes, sulla on suomennokset! Ehkä voisin nyt sitten koittaa aktivoitua (muidenkin kohdalla), kun ei tarvi become embarrassed, jos ymmärtää sanoja eri tavalla :D
Vaikka tietenkään ei haluaisi kenestäkään keksiä mitään pahaa sanottavaa. Enkä ole varma, keksinkökään. Miksi et ole niin ärsyttävä tapaus, että haukkuisin pyytämättäkin?
Se on muuten yllättävän vaikeata, ainakin minulle, tuo negatiivisten valitseminen. Johtuu ehkä siitä, että positiivisten kanssa sitä ajattelee vähän veltommin juuri siitä, että mitenkä tämä valinta nyt ymmärretään, kun taas negatiivisten kanssa sitä haluaa olla varma, että tietää mitä tarkoittaa valinnallaan. Positiivisia valitsen ensin ylihypäten ja eliminoin sitten vähän vähemmän tärkeät ja päällekkäiset pois, negatiivisia on vaikea saada se vaadittu viisi yhteensä.
Jotenkin nyt tuota järkeillessäni tuli mieleen, että eihän nuo kaikki ole edes ollenkaan negatiivisia. Ainakaan minä en assosioi self-satisfied -sanaa ainakaan tässä tapauksessa negatiiviseksi. Äh, mutta nämä nyt on muutenkin tällaisia, etten mä liikaa pohdi ja sitten alkaa ketuttaan myöhemmin, mitä on klikkaillut, koska olisi voinut pohtia tarkemminkin. Mutta minä olenkin hätähousu. Tiedän sen ilman nohariakin :D
Jospa sitten paneutuisi positiivisiin asioihin…
Anna palaa vaan, en minä näistä ketään tule tilille vaatimaan! :)
…josta jäi sitten miljoona asiaa laittamatta. Äh. Mutta oli silti tuhannesti helpompi tehtävä kyllä, kuin tuo nohari.
[…] « Nohari-ikkuna […]
[…] Seuraa lyhykäinen analyysi Nohari-ikkunastani. […]