Aina kotona
#2086. Lauantai, 25. maaliskuuta 2006 klo 13.29.19, kirjoittanut Jani. 17
Tehtävänanto: Luettele 5-10 tuotetta, joita sinulta löytyy AINA kotoasi. Mieluiten tiettyjä tuotemerkkejä, ettei mene perustuotteiden luettelemiseksi (“joo, mulla on aina sukkia ja hammasharja kotona”). Kerro myös lyhyesti, miksi juuri listaamasi tuotteet / tuotemerkit. #
- Eldorado-tonnikalahiutaleita. Koska niitä myydään lähi-Sparissa, ja koska syön niitä jatkuvasti.
- Triomega-omega 3-kalaöljykapseleita. Koska ne ovat apteekin halvimpia kalaöljykapseleita, ja kun nuo rasvahapot saattavat helpottaa masennusta. Tai siis lieventää.
- Multivita Pore -paketti. Vitamiinia olla pitää.
- Pepsi Maxia puolentoista litran pulloissa. Lisäksi yksi puolen litran pullo, johon sitä niistä isoista kaadan, ja josta sitä hörpin, yleensä syönnin päälle. Parasta limsaa.
- Puolentoista litran vissyvesipullo, merkki yleensä Spar mutta toisinaan jotain muuta. Sisältö ei välttämättä ole vissyvettä vaan sen loputtua täytän pullon hanavedellä ja kittaan sen tyhjäksi pari kertaa päivässä.
Tämä oli hankala, hädin tuskin keksin nämä viisi! Luulin olevani paljon merkkiuskollisempi kuin mitä näköjään sitten olen. #
Sikäli kun sinua kiinnostaa ja et ole huomannut, niin Veteraaniurheilijan blogissa on aika laajalti käsitelty juuri tätä masennuksen hoitoa ravintolisillä.
Näin Tolosen nimen heti tuon sivun alussa ja karvani nousivat pystyyn. Yritin ennakkoluuloistani huolimatta sinnitellä tuon läpi siihen asti kunnes näin, että siellä sensuroidaan kriittisiä kommentteja. Siinä vaiheessa oli pakko lopettaa lukeminen. Sen verran surullista tuollainen on.
3/4 samoja tai ainakin samaa ainetta. Pelottava samis-jani :|
Hmm, kyllä Veteraaniurheilija yleensä on sallinnut asiallisen kriittisenkin kommentoinnin. Ehkä niissä sensuroinneissa oli kyse jostain muusta? No, mitäpä sitä arvailemaan. Itselläni ei ole Tolosesta mitään kovin selvää käsitystä
rope: Buhahahaa!
Hurina: Minulle selvän käsityksen saamiseen Tolosesta riittää hänen rohtokauppaansa tutustuminen.
Tonnikalahiutaleita? Miksei paloja? Hiutaleiden seasta tuppaa löytymään aina iloisia yllätyksiä, ja muutenkin näyttää siltä, kuin olisivat pyyntialuksen pohjalta kaavittuja. Olen joskus miettinyt, että onkohan palapurkissa enemmän sitä kalaa kuin hiutalepurkissa…?
Joo ja Tolosesta kannattaa pysyä kaukana. Hyvin kaukana. Ei sana “puoskari” tuo kenellekään mitään mieleen?
Hiutaleita siksi, että olen väsynyt. Ei voi jaksaa murskata tonnikalapalaklönttejä. On siellä hiutaleiden seassa niitä ruodonpätkiä sun muita, mutta siellähän ne menevät seassa kun kaikki on muusattu niin tasaiseksi.
Hehe, tyylikäs oli kauppa. ;)
Tyylikäs on nimenomaan oikea sana! Paljon kiiltäviä pahvisia pakkauksia.
Tämä kuulostaa kiinnostavalta, nyt vain mietittävä onko jaksanut välittää merkeistä..
Ja tohtori Toloseen sain kammon jo 80-luvulla luettuani hänestä lehdistä, enkä vieläkään ole toipunut. Mitähän hänestä kirjoitettiin, en muista.
Eipä tuota ihan ehdottomasati tuotemerkkeihin rajattu (se oli “mieluiten”), joten jos jokin tuote on vakio merkistä riippumatta, eiköhän se laskettane. Vaikkapa tietyn värinen villalanka.
Hyvä kun muistutit, vaikka villalankojen keskuudessa istunkin, niin ajattelin vain suuhunpantavia.. Vaikka on sitä villalankaa välillä suussakin pidettävä, jos neulansilmään yrittää saada. Ei koko kerän suuhun tunkemista, mistä taas tulee mieleen edesmennyt brittipoliitikko appelsiini suussa. Ja muovipussi päässään taisi vielä olla?
Stephen Milligan? Olinkin kokonaan unohtanut tuon tapauksen.
No hän, vaikken nimeä muista koskaan.
Heh, älä luule että minäkään olisin nimeä suoraan muistanut. Epäsuorasti googlaten tuon löysin. :)
[…] Lisäys 29.3. eli muita blogeja, joissa meemi on kiertänyt: Matkalla, Kukkamaa, Pagistaan, Realistisen optimistin vuodatus, Pala maailmaani, Oisko ittestäs kivaa, Marginaali ja Z- hän kääntää kylkeä. […]