Uskonnollinen suuntautuminen?
#1796. Perjantai, 23. joulukuuta 2005 klo 13.59.10, kirjoittanut Jani. 8
Sinä lukeudut
humanisteihinIhanteesi ovat lähimpänä humanismia. Vaikkakaan sinulla ei ole paljon uskoa, haluat omistaa lyhyen maailmassa olemisen aikasi sen parantamiselle. Humanistit eivät yleensä usko kuolemanjälkeiseen elämään, ja pyrkivät siksi tekemään maailmasta paremman paikan tuleville sukupolville. #
0-%:sti luonnontieteellinen.
80-%:sti järkeen suuntautunut.
Quiz Galaxy: What religion do you fit in with? (via Ei mikään päiväkirja); tuloksen suomennos omani) #
Hienoa kiitos tämä pitää tehdä ja kommentti taas ehkä ekaa kertaa ilman välimerkkejä tai muita oikeinkirjoitusoppien näkymisiä
hähhää ison kirjaimenpa laitoit kumminkin kommenttisi alkuun minäpä en
pahus
Vähän vaikeaa ymmärtää, kuinka voi olla liki täydellisesti järkiolento, muttei tippaakaan tieteellinen (tämä ei siis kommentti sinua vaan testiä kohtaan).
Täsmälleen sama se ihmetytti aluksi minuakin. Siksi korvasin tieteellisyyden tuossa prosenttituloksessa luonnontieteellisyydellä. Järki-ihminen kun voi käsittääkseni olla olematta kuitenkaan luonnontieteellinen.
(Hmm, mustapohjainen kommenttilaatikko - voiko tämä toimia… Kursori ei näy, hurjaa.)
Luonnontieteilijöiden mielestä ei voi olla. :) Kun tiedetään, että englannissa “science” tarkoittaa luonnontieteellistä, niin tuo korvaaminen on todellakin perusteltua. Tuloksesi voi tulkita niinkin, ettei sinusta koko “henkisyyden” ja “tieteellisyyden” vastakkainasettelu ole kovin mielek.äs eli järkevä, ja jos näin on, niin olen varsin vahvasti samaa mieltä.
Tuo näkymätön kursori -efekti tulee käsittääkseni Safarilla tässä mustassa kommenttilaatikossa (näin ovat muut Maccerit kommentoineet).
Tulkintasi tuosta vaaka-akselin puoliväliin sijoittumisesta vaikuttaa järkeenkäypältä ja todellakin omaa ajattelutapaani kuvastavalta, nyt kun sitä tuolla tavalla ajattelen.
[…] Olen varma, että olen tehnyt tämän testin ennenkin, mutta tuloksia en vaan löytänyt (löysin vain toisen, vähän samanlaisen testin tuloksen), joten tässä ne nyt ainakin ovat. […]