Felix esittää: optinen illuusio
#1971. Maanantai, 20. helmikuuta 2006 klo 17.26.14, kirjoittanut Jani. 10
Felix kusettaa kuluttajaa (via Just Sopivasti). Arvatkaapa, kuka justiinsa osti tuommoisen juhlaetupullon tyhjenemässä olevan 1,25 kilon pullonsa jatkoksi ja oli niin tyytyväinen kun luuli saaneensa ylimääräistä kaupan päälle? #
Näin porvari lypsää köyhää ja tyhmää. #
Pyydämme anteeksi totuuden julkistamisesta ja mielenne pahoittamista. Vastaisuudessa pidämme huolen jotta tälläiset ääriainekset eivät pääse julkaisemaan kyseenalaista materiaalia joilla ihminen pahoittaa mielensä.
Anteeksipyyntö hyväksytään, ja Just Sopivastin näköinen nukke lasketaan näin ollen alas hirsipuusta.
Eläkköön myös 0,95 kg jauhopussit ynnä muut ylä- ja alamittaiset huijauspakkaukset, kun muutenkin numerosokea humaniksi yrittää päässälaskeskella kilohintoja kuramarketin hyllyjen välissä hiki päässä.
No siis joo!
“Haa, tämähän on vähän halvempaa. Jaaa, mutta se onkin pienempi pakkaus, joten tässä on kilohinta suurempi. Vaan mutta tätä kun pitää panna sen ja sen verran, niin tarvin niin ja niin monta annosta, joten siitä tulee… kuinka paljon?”
meilla on pauna tai unssi hinta herkitty hinta lappuun mika on hyllyn reunassa,joten vertailu on helpompaa.Onko tarjous kama todellisuudessa halvempaa vai ei? Luulisin Suomessa olevan samat suositukset olemassa.Jos kuluttja ei niita lue on sitten oma moka.Entisena kauppalaisena tama ketsuppi juttu pisti naurattamaan.
K-marketeissa ainankin se kilohinta on laskettu pienellä sinne hyllyn reunassa olevaan hintalappun alareunaan. Itse olen niistä markettien itse ilmoittamista kilohinnoista muutamaan otteeseen bongannut virheitä ihan ihemettelemällä, että miten voi olla, että kaksi 750 g pakettia, joissa on sama yksikköhinta maksavatkin kilohinnaltaan eri vertaisesti. Ajatteleminen kaupassa sattuu päähän ja jos moisen puuhan aloittaa vasta kotona, niin kipu on taatua. Varminta on olla ajattelematta koskaan.
Purukumin kilohinta on n. 70 euroa.
Usein kilon pussin kaurahiutaleita kilohinta on vaikkapa 96 senttiä tai 1,10 euroa. Hyllynreunaan ei siis kannata luottaa. Kaupasta ei kannata ostaa kuin suolaa. Kaiken muun appeen näppärä nuorimies tekee itse. Eihän tässä ole kuin aikaa.
Mitä, etteikö suolaa muka voisi itse merivedestä kuivattaa kun vielä merenrantakaupungissa asuu? Laiskuutta!
Meriveden kuivatusta - nykyajan hömpötyksiä. Jos minä tarvitsen suolaa, nuoleskelen kainaloitani!
Onnekseni tiedän, että Heinz on parasta, ja siksipä en mene tuohon halpaan (pun intended).