Valmisvohvelit
#2022. Lauantai, 4. maaliskuuta 2006 klo 12.00.48, kirjoittanut Jani. 6
Hurina koeajoi Pirkka-valmisvohvelit ja tuli siihen tulokseen, että ne ovat liian makeita eikä niistä ole mihinkään oikeisiin vohveleihin verrattuina - näköjään edes pikkupäissään. #
Luulisin, ettei noiden ole tarkoituskaan olla samanlaisia kuin vohveliraudalla paistetut “oikeat vohvelit”. Nuo muistuttavat enemmän belgialaistyyppisiä paksuja vohveleita, jotka on tosiaan makeita (usein niissä on vielä tomusokeria tai jotain vastaavaa päällä). :)
tässä on vielä kuvakin tyypillisestä belgialaisesta vohvelista :)
Ahaa, sellaisiako ne kuuluisat keskieurooppalaiset vohvelit ovat.
Minun on itse asiassa hankala kuvitella mitä “liian makea” tarkoittaa vohveleiden yhteydessä. Ainakin minun tekemät vohvelit ovat minusta aika makeita ja panen vielä sokerista hilloa tietysti niiden päälle.
Ai jai, että on herkullisen näköinen kuva!
Brysselissä noita maistettuani voin vain todeta: liian makeaa elämää ! Kun tuo paksuhko vohveli imee itseensä puoli kiloa kermavaahtoa, mansikoita, suklaakastiketta ja epämääräisiä koristehaituvia, tulee manneken pissin kohdalla ainoastaan puke.
*ilonpilaaja*
Suklaa ja mansikat eivät minun päässäni jotenkin sovi yhteen. Siitäköhän se johtui se Kultamunassa ollut vitsailu vohveleista ja sikareista?