How to: suussa olevan tikin poistaminen
#2123. Tiistai, 11. huhtikuuta 2006 klo 13.25.15, kirjoittanut Jani. 5
Söin Atrian kalkkunasuikaleita, Uncle Ben’s -kastiketta ja Pirkka-basmatiriisiä ja sen jälkeen tuolla suun perällä olevassa montussa tuntui olevan tavaraa. Kävin sen kimppuun Jordanin[alaviite]Ei hyödytä linkittää Jortaaniin joka on pelkkä fläsh-hässäkkä.[/alaviite] hammastikun kanssa, ja mitä löysinkään kaikkien niiden kalkkunankimpaleiden joukosta? Tikin! #
Olin irrotuttavinani ne äidillä ennen lähtöäni Niemestä. Äiti kun on terveydenhoitoalan ihminen ja tikkejä poistanut ennenkin, vaikkakaan ei suusta, niin pari kappaletta sieltä lähtikin ihan näppärästi, mutta näköjään siellä oli vielä kolmaskin, joka oli jäänyt näkemättä. #
Minulla ei tietenkään ollut yhtä hyviä työkaluja (kirurgisia pinsettejä ja veistä) käytettävissäni, mutta minä päätin, että tuotahan en tuolla ala katselemaan, joten piti improvisoida. Käytin sitten jokaisesta hyvinvarustellusta kodista löytyviä välineitä eli Leathermanin JuiceaJessus, että on ainakin näin pikaisesti vilkaisten hyvät sivut Leathermanilla! Löytyy noiden kattavien tuotetietojen lisäksi jopa parahaillaan pyörivät mainokset, joiden puuttumista kaikilta kaupallisilta sivuilta tähän saakka olen äimistellyt mielessäni. Miksi ihmeessä evätä mainoksia katsella haluavalta ihmiseltä eli potentiaaliselta asiakkaalta se mahdollisuus?, Magliten AA:ta ja Fiskarsin koruompelusaksia. #
Sijoitin Magliten peilikaapin hyllylle niin että se osoitti sopivasti suuhuni. Kokeiltuani vähän aikaa tempoa tikkiä suoraan totesin, ettei se irtoa katkaisematta. Niinpä sitten napsaisin sen poikki Fiskarseilla ja sen jälkeen tongin sen ulos Leathermanilla. Lähti! #
Lopuksi huuhtelin sitten montun sillä GlaxoSmithKlinen Korson lyylillä. #
Mää kun luulin, että ne tikit pitää poistattaa hammaslääkärillä - niin että se ikäänkuin kuuluu tuohon käsittelypakettiin, että kun lekuri tikkaa, niin se kutsuu myös tikin poistoon ja tarkistaa samalla onko ompelukset suorassa. Taidan olla vain vanhanaikainen.
Hui!!! :O
Mulla on ollut usein suussa (multa on leikattu suust a vaikka mitä kamaa pois) tikit, jotka sulavat itsellään pois. Jotkut olen käynyt poistattamassa.
Vaikka toisaalta on ihan kiva itsekin näprätä tuollaisia (jee, verta ja suolenpätkiä!!!); niin kauan, kun ei saa mitään tulehdusta aikaiseksi.
Mulla oli kanssa tikit jonkun aikaa kielen kiusattavana mutta ilmeisesti ne katosivat itsestään. En ainakaan enää niitä löydä :)
Mullekin laitettiin molemmilla hampaanpoistokerroilla itsestään sulavat tikit, ettei tarvinut raahautua erikseen toista kertaa lekurille. Tuosta sun kuvauksestasi tuli kyllä lievästi huono olo… :%
Joo, se lääkäri sanoi, että jos eivät ole puolentoista viikon päästä lähteneet omia aikojaan niin tulla sitten otattamaan pois. Mutta paskat minä moisen pikkunyherryksen takia viitsinyt ruveta vastaanottoaikaa varaamaan, ja äläkös vielä maksamaan siitä. Olisi kai tuo omiakin aikojaan lähtenyt aikanaan mutta kun sen kerran siellä näki niin eihän siltä sen jälkeen olisi saanut hetken rauhaa mielessään.