On se niin valtava
#2514. Keskiviikko, 8. marraskuuta 2006 klo 17.35.14, kirjoittanut Jani. 15
Kaapeli-tv-yhtiöt pitävät maksullisia röörejään auki tulevana viikonloppuna, ja kun Jyväsviestintäkin on tätä nykyä osa Elisaa, niin oletan, että tuo näkyy tämänkin taloyhtiön tarjonnassa. Niinpä rupesin etukäteen vähän katselemaan että mitä sieltä tuutista sitten tulee. #
No yllättävän vähän mitään hyvää kyllä. #
Viasatin Explorerilta (jolla ei ole omaa, kotimaankielistä sivua toisin kuin naapurimaassa) tulisi sunnuntai-iltana peräjälkeen Reigning In Hell, dokumentti arjalaisveljeskunnasta, ja Allan Menziesin tekemästä vampyyrimurhasta kertova The Real Vampire Chronicles. Vaan kun tämä kaapeliyhtiöiden “viikonloppu” kestää vain perjantai-iltakuudesta sunnuntaiaamukahdeksaan, niin eipä niitä sitten nähdä. Kerkesin jo luulla, että kampanja loppuu sunnuntaiaamuna, ja nämä jäisivät näkemättä, mutta Sepi korjasi. #
Discoveryn (jolla ei ole suomalaisia sivuja ollenkaan) Sciencelta tulee perjantaina Jurassica: Real Jurassic Park, josta Telkku.com:n esittely tietää niinkin paljon kuin että “Embark on a fascinating journey back to the North America of 68 million years ago”. Lauantaina tulee parikin kertaa viisikymmenminuuttinen Lost Dinosaurs, josta ei ole tietoa tarjolla sitäkään vähää. Nelosella sunnuntaisin näytettävät Discovery-dokkarit tietäen noiden laatu on luultavasti vähän niin ja näin. #
CANAL+ Mixiltä tulee perjantaina ja lauantaina Terry Gilliamin Brazil, joka onkin jo kauan pitänyt katsomani. #
Piirrettyjä piisaisi, niin ja valioliigan otteluitakinhan nuo näyttävät. #
Siinäpä se. #
[muokkaukset]
[muokkaus][klo]21:31[/klo] Korjasin väittämäni kampanjan loppumisesta sunnuntaiaamuna, joka ei pitänyt paikkaansa.
[/muokkaus]
[muokkaus][klo]15.3. 19:41[/klo] Lihavoin Sepin nimen.
[/muokkaus]
[/muokkaukset] #
“Elisa tarjoaa yli 50 digitaalista tv-kanavaa auki kaapeli-tv -verkossaan maksutta koko viikonlopun 10.11.2006 klo 18 - 13.11.2006 klo 8.00”
Eikös tuo 13.11. ole maanantai?
Oikein, olipa hyvä kun huomasit! Korjataan.
Viime viikonloppuna i:n veljen luona kun ehdin hetken aikaa kai oleen aika tylsistyneen näköinen, löi tämä veli kaukosäätimen käteeni ja alkoi selostaan, miten monta miljoonaa kanavaa niillä näkyy ja lesoili niillä oikein kunnolla ja surffaili kanavalta toiselle ja minä olin vaan, että “aha”, katselin hetken aikaa Disney Channelia ja vaihdoin sitten Subtv:lle, josta tuli mäk kaiveri (jota en normaalisti edes katso) ja hetken kuluttua tämä veli tulee ihmettelemään, että kappas kappas, mistä ihmeen kanavalta löysin niin loistavan ohjelman. Oli se ilme aika näkemisen arvoinen, kun kyse olikin ihan tavis-kanavasta X) Lopulta kaikki istui siinä katsomassa Subtv:tä, eikä etään enää kiinnostanutkaan ne miljoona eri turhake-kanavaa. Hah!
Melkein littyi aiheeseen :D
Liittyihän tämä, justiin tuommoinen vaikutelma minullekin näistä maksullisista kanavista ainakin tuon ohjelmatietojen selailun perusteella tuli. Jos piirretyistä tykkäisi tai olisi ihan totaalisen urheiluhullu, niin sitten noista ehkä olisi iloa, mutta noin muutoin… enpä tiedä.
Jotta en ihan aiheesta puhuisi, taaskaan, niin Jani, joko oot testaamassa/testannut sen top commenters pluginin?
Jahas, ei mennyt kuin 10 minuutilla ristiin nämä kommentit. Eli hyvä näinkin ilmeisesti :)
Hah, aina näitä ristiinmenoja! Ei nimittäin ollut ensimmäinen kerta. :)
Tuonne linkkisivulle parhaillaan virittelen sitä, jos kiinnostaa seurata.
Huimaa, jopa kolmantena, tämäpä hieno viritelmä!
Hmm, tuo kaipaisi mahdollisuutta määrätä kommentaattoreiden linkit ohi sen, mitä se itse niistä päättelee. Tuolla on nyt esimerkiksi -C-:n kohdalla linkki vanhalle sivustolle ilmeisesti sillä perusteella, mitä ensimmäisen kommentin url-kenttään on aikoinaan kirjoitettu. Ja Sun äidiltäs puuttuu urli, lisäisin senkin mieluusti tuonne.
Testasin ihan pikaisesti, purkkaviritys on se, että valitun henkilön ensimmäiseen (ajallisesti) kommenttiin lisää tuon halutun Urlin, plugin poimii ainakin siten sen tuohon top-listaan. Purkkaviritys tosiaan, eikä edes hyvän makuinen, mutta tuntui yhden testin kohdalla toimivalta.
Hyvä tarkennus kyllä toimintojen kohdalta osaltasi.
Ah, no niin, yksinkertainen ja toimiva ratkaisu. Minä jo tuon koodia vähän sillä silmällä tiirasin, että mistä kohtaa pitäisi puukottaa, mutta tämä purkka käy kyllä tässä vaiheessa ihan hyvin. Thanks!
Aikoinaan laitettiin lautanen katolle ja innoissaan alettiin Discoveryä vahtaamaan. Kanava ihan ok, mutta into alkoi hyytymään muutamasta seikasta johtuen:
1) Mitä ihmeen voiton maksimointia on se, että ensin maksetaan kanavasta ja sitten katotaan mainoksia mututuntumalla jopa enemmän kuin maikkarille?
2) Voin antaa vihjeen, että ei ole, noin markkinoinnin kannalta, kaikkein järkevin ratkaisu korottaa kanavapaketin hintaa jokaikisessä laskussa ilman ennakko varoitusta. Tai eihän sitä ennakkovaroitusta tarvi tosiaan, kun hinta nousee jokaisessa laskussa…
Lopulta muodostui sellainen hinta-laatu suhteen epätasapaino, jonka tähden lähetettiin kortti takaisin mister Discoverylle eikä edelleenkään voi kenellekkään suositella ko. puljua.
Pariin otteeseen on kyllä perään soiteltu, mutta onpahan sitten saanut antaa palautetta tarpeekseen :)
Ovat sentään ilmeisesti kuitenkin lopulta uskoneet, ettei tästä asiakassuhteesta enää tule mitään. Tilasin aikoinaan National Geographic -lehteä (englanninkielistä, tätä suomenkielistä versiota ei vielä silloin ollutkaan) ja kun sitten lopetin sen, niin sieltä tuli vielä monta vuotta sen jälkeenkin mainospostia ja “uskomattomia” tilaustarjouksia joissa muistettiin vedota siihen että sillon kerran olin ollut tilaaja.
Olo oli vähän kuin olisin lähtenyt jostain kultista josta ei niin vain lähdetä. Niiden mainosten tulo loppui vasta muuton myötä. Entisen osoitteen nykyiselle asukille varmaan nakkovat niitä minulle tarkoitettuja mainoksiaan postissa vieläkin.
Ärsyttävän mainospostin kanssa kannattaa menetellä näin, jos on pääsiäis- tai jouluaskarteluintoa: Otetaan silpun seasta eroon kyllä- ja ei-kuoret. Poistetaan omat tiedot mainossälän joukosta. Tungetaan sälät kaikkinensa kyllä-kuoreen, ja jos tekee tiukkaa voi jatkaa ei-kuoreen. Ja sitten postitetaan iloisella miellellä ja toivomusten mukaisesti pikaisesti.
Harmi, etten keksi miten tämä hoituisi puhelin myyntiin…
Heh, tuota en olekaan harrastanut sitten pikkupoika-aikojen. :)