« Ylen verkkouutiset ja Wikimedia Commons | Simpsonit-hahmo »

Mikä muumihahmo?

tiistaina, 3. heinäkuuta 2007 klo 16:34

Muumimaailmassa sinä olisit Ninni

Mikä muumimaailman hahmoista olisit?

alkuperäinen Norsikselta (suljettu LJ)

Mieluummin olisin kyllä ollut tuo Piisamirotta!

Mikä muumihahmo? on Janin kirjoittama merkintä , joka julkaistiin marginaalissa tiistaina, 3. heinäkuuta 2007 klo 16:34. Merkintä kuuluu luokkiin Meemit ja linkit ja siihen on lisäksi liitetty nämä tagit: , , , . Voit tallentaa merkinnän seuraavilla linkkipalveluilla: del.icio.us, Digg, Facebook, reddit, StumbleUpon.

Kommentit

Kommentoi | RSS: tämän merkinnän kommentit | Mitä ovat tähdet kommenttien yhteydessä?

  1. Kommentti luettu -C-
    tiistaina, 3. heinäkuuta 2007 klo 17:34

    Oliko tuossa lueteltuna kaikki vaihtoehdot tuloksiksi? Ajattelin, kun ei esim. Hattivatteja. Mutta he taitavatkin olla aika persoonattomia, laumoina liikkeellä.

  2. Kommentti luettu Jani
    tiistaina, 3. heinäkuuta 2007 klo 17:36

    Joo, nuo seitsemäntoista siinä oli. Minun silmääni pisti Niiskuneidin puuttuminen Niiskun mukanaolosta huolimatta.

  3. Kommentti luettu norsis
    tiistaina, 3. heinäkuuta 2007 klo 22:22

    Mäki jäin kaipaan Niiskuneitiä. Mutta oisin varmasti silti ollut Nipsu :P

    Yhden ainoan rastin tai sen puuttumisen takia en uskaltanut laittaa julkiseksi, ettei tule mitään draamaa, kun sitä vissiin nykyään lukee vähä kaikki.

  4. Kommentti luettu Jani
    tiistaina, 3. heinäkuuta 2007 klo 22:32

    Vaikkei vara venettä kaada, niin se on silti sääli että joudut noin varovainen olemaan.

  5. Kommentti luettu Saara
    tiistaina, 3. heinäkuuta 2007 klo 22:38

    Minäpä olen mörkö. Tosin se ei tullut yllätyksenä.

  6. Kommentti luettu Jani
    tiistaina, 3. heinäkuuta 2007 klo 23:14

    Mahtaisikohan sama tulos nasahtaa myöskin Maijalle, joka on Möröksi käyttäjäkuvansa perusteella ihan itse profiloitunut?

  7. Kommentti luettu Saara
    tiistaina, 3. heinäkuuta 2007 klo 23:25

    Ei kai sentään. Maija on niin suloinen, ettei se ole mitenkään mahdollista.

  8. Kommentti luettu Vt
    keskiviikkona, 4. heinäkuuta 2007 klo 0:07

    Jaan itseyteni Nuuskamuikkusen ja Juksun kesken, mutta kuka h****tti on Juksu?

  9. Kommentti luettu Sun äitis
    keskiviikkona, 4. heinäkuuta 2007 klo 0:52

    Ette varmaan olisi arvannut: olisin Muumimamma (tai Muumipappa tai Nuuskamuikkunen, kaikki saivat 6). En olisi Ninni, Piisamirotta enkä Surku.

  10. Kommentti luettu Jani
    keskiviikkona, 4. heinäkuuta 2007 klo 12:22

    Saara: Mutta suloinenhan se on Mörkökin!

  11. Kommentti luettu Jani
    keskiviikkona, 4. heinäkuuta 2007 klo 12:26

    Vt: Sanopa se! No, Wikipedia apuun:

    Juksu esiintyy kirjassa Muumipapan urotyöt ja on Muumipapan nuoruudenystävä kuten Hosuli ja Fredriksonkin. Hänestä tulee Nuuskamuikkusen isä, ja hän onkin aivan poikansa näköinen ja pukeutuu samalla tavoin - hänellä vain on hatussaan nuoralenkki. Kirjassa Juksu ihastuu vanhempaan Mymmeliin. Juksu pitää vain sellaisista asioista, mitkä ovat kiellettyjä.

    Luettelo Muumi-tarinoiden sivuhahmoista: Juksu

    Olet siis itse itsesi isä.

  12. Kommentti luettu Jani
    keskiviikkona, 4. heinäkuuta 2007 klo 12:27

    Äiti: Totta, en ikimaailmassa olisi arvannut tuota. ;)

  13. Kommentti luettu Saara
    keskiviikkona, 4. heinäkuuta 2007 klo 13:27

    Niin tosiaan, Jani. Nyt kun sanoit, minähän olen aina erityisesti pitänyt Maijasta :)

  14. Kommentti luettu Jani
    keskiviikkona, 4. heinäkuuta 2007 klo 13:58

    Niinpä! :)

  15. Kommentti luettu Riku
    keskiviikkona, 4. heinäkuuta 2007 klo 22:16

    Nuuskamuikkunen tai mörkö, mieluummin tuo ensin mainittu. Tosin minusta noista kumpikaan ei nyt oikein osunut nappiin.

  16. Kommentti luettu Jani
    keskiviikkona, 4. heinäkuuta 2007 klo 22:21

    Mikä olisi, vai olisiko mikään?

  17. Kommentti luettu Riku
    keskiviikkona, 4. heinäkuuta 2007 klo 22:27

    Ehkäpä Hemuli tai Niisku, molemmat mukavasti pöhköjä ja asialleen omistautuneita.

  18. Kommentti luettu PA
    torstaina, 12. heinäkuuta 2007 klo 15:48

    Sain Nuuskamuikkusen. Se on kai ihan koleaa.

    Myös Hemuli ja viljonkka pärjäsivät.

  19. Kommentti luettu Jani
    torstaina, 12. heinäkuuta 2007 klo 15:53

    Sun äitiskin lienee siinä tapauksessa enemmän Nuuskamuikkunen kuin Muumimamma. Tai ainakaan Nuuskamuikkunen ei yhtään näytä Muumimamman jälkeläiseltä.

Viittaukset

Viittausosoite

Viittauksia tähän merkintään ei vielä ole.

Kommentoi

Voit tunnistautua kirjoittamalla nimesi, sähköpostiosoitteesi ja verkkosivustosi osoitteen niille alla varattuihin kenttiin. Kenttien täyttäminen ja tunnistautuminen ei kuitenkaan ole pakollista, eli voit halutessasi jättää osan kentistä tyhjiksi tai kommentoida jopa täysin nimettömästi jättämällä kaikki kentät tyhjiksi. Huomioi kuitenkin, että järjestelmä tallentaa IP-osoitteesi ja liittää sen kommenttiisi, joten henkilöllisyytesi ei ole täysin suojassa mahdollisilta viranomaisten pakkokeinoilta, jollei käytössäsi ole lisäksi Torin kaltaista anonyymiteknologiaa.

Voit käyttää kommentissasi näitä koodeja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> .