Nollas Huonoa puhetta (eli pilottijakso): Paistuva kana. Kesto: 1 min 5 s
-
Edellä loeva linkki viittaa Ogg Vorbis –muotoiseen äänitiedostoon. Tekniikasta vähän ymmärtäville tätä voisi selittää vikka niin, etä Vorbis-tiedostot (joiden pääte on
.ogg), ovat vähän kuin MP3-tiedostot (joiten pääte on.mp3), ja soittamista varten ne täytyy avata Ogg Vorbista tukevassa soitto-ohjelmassa -
Tekniikasta täysin ketään ymmärtämättömille selittäminen on jo melko hankalaa. Toivotavasti joku on jo tehnyt tarvittavat asennustyöt puolestanne käyttämällänne tietokoneella, ja ovitte yksinekrtaisesti klikata ylläolevaa linkkiä, jlloin se joko alkaa heti soida, tai sitten selainohjelmanne tarjoutuu vaamaan tiedoston sopivalla ohjelmalla
-
Yitin löytää keinon saada nämä kuulumaan tässä blogin yhteydessä samaan tapaan kuin YouTube-videoille pystyy tekemään (upotettava, vapaati käytettävissä oleva flash-soitin), mutta selaista ei ilmeisesti ole. Jos joku tietää paremmin, haluan ehdottomasti kuulla siitä! MP3:a tukevia soittimia kyllä on, mutta sellainen ei tässä käy, koska en halua ylläptiää virtaa kahdessa eri formaatissa, ja näistä kahdesta valitsin (poliittisista syistä) Vorbisin
-
Jo aiemmin mainitsemieni epävarmuude ja teennäisyyden lisäksi olen nyt huomannut, että minun tuntuu olevan vaikea pysähtyä. Tulen kuin väkisin sitoneeksi kaikki lauseet toisiinsa tilkesanoilla. Hiljaisuus siis vaiaa minua näköjään silloin, kun puhun yksin, päinvastoin kuin silloin, kun en
-
Äänitteen tekninen(kään) laatu ei ole erinmainen, koska tämä on suoraan ensimmäisestä kokeiluotosa kokoonkursittu, enkä lisäksi ollut tätä tehdessäni vielä huomannut asettaa äänitystä tehtäväksi parhaalla mahdollisella laadulla
-
Kaikista puutteista saa valittaa. Yritän korjata niitä tekniikan osalta sen sallimissa rajoissa, ja taitojeni osalta kykyjeni rajoissa. Ketäli siis uskallan atkaa kokeilujani vielä tämän jälkeen
-
Varsinaisiin podcastintilausohjelmiin tilaamista vraten pitäisi näiden syötteen löytyä edellisen linkin takaa. Pannaan tähän nyt kokeeksi iTunes-versiokin tarjolle, vaikken tiedä ketä hyvin tai huonosti iTunes tukee Oggia. (Lisäosan se vaatii vähintäänkin, sen tiedän.)
-
Pelkän tekstin varassa syystä tai toisesta olevat ta isinne omasta halustaan jättäytyvät eivät tämän aluevaltaukesn takia jää mitsään tärkeästä jatkossakaan paitsi, sillä aion litteroida kaiken aina näiden julkaisun yhteydessä
Nollas jakso litteroituna:
Juolahti tässä, kanaa ja riisiä kokatessa mielhen että mullahan on tämmönen kannettava soitin millä mä voisin tehä äänityksiä kun, kkoeilin tuossa taas tehä videoäänitystä tietokoneella ja… se on ihan hirvittävän huono laatu mink– ketä niihin tulee ku, mullon tuommonen halvista halvin weppikamera ja halvista halvin mikrofooni jonka kanssa mä niitä äänityksiä teen ni… seki jo pelkästään haittaa huomattavasti sitä, mutta sitten mä tosiaan tässä… tässä hoksin että mullahaon tämmönen nauuri jolla… voisin tehä näitä äänityksiäh
Nii, ja lisäksi mullon tuossa vielä, tietokonhessa on, puhallin ku son pikkusen ylikelltettu ni se puhkuu… äh, lämpöjä ulos niiettä se, siitä tulee semmonen ikävä taustaääni aj… ätllä nauhurilla ko nauhottaa nii voi mennä vaikka toisee huoneeseen nauhottelemaan nii ettei… ole häiritesviä taustaääniä tai sitte jos tykkää nii vaikka tämmöstä kokkkausääntä voi… tässä taustalla
18:53 Repäisin syötekappaleesta irti seuraavat: Sitä ei pysty testaamaan ennen ensimmäisne äänitiedostno jlukisemista, jotn ihan satavarma en sen toimivuudesta vielä tätä kirjoittaessani ole, mutta siis toivottavasti se tulee imlestymään tuonne sillä hetkellä, kun julkaisen tämän.
ja Edit: Eihän se tietenkään toiim. Tutkin asiaa.

Olipa suloinen pläjäys ylikellotusta ja keittiöpuuhia!
Mukavaa jos maistui.
Tekniikasta mitään ymmärtämättömälle on hyvä olla olemassa tekniikasta ymmärtävä mies. Ei tarvinnu, kuin huutaa: “Ilkkaaaaaa! Nyt tarvittais joku, mikä toistaa oggiaaaaa” niin kahden minuutin päästä homma toimi jo.
Ihana! Ihanat kokkausäänet
Hih, lisää!
Wau,
oikeesti podcastit on enemmän minun makuuni kuin videot. Tietokonella aukesi ongelmitta VLC:llä (joku herja siihen tuli kyllä, en huomannut lukea, kun ääni kuitenkin alkoi kuulua). itunesissa ei auennut tuli tällainen herja …
Sitten siihen monen kertaan käsiteltyyn ääneen. En olisi arvannut, että äänesi on noin matala! Minusta siinä ei ollut mitään niitä etukäteen hehkuttamiasi ärsyttäviä piirteitä!
Taustalla rätisevä pannu oli hyvä efekti. Ja enemmänkin: yhdellä lausuntakurssilla kerran meidät pantiin pesemään ikkunaa ja vetämään lakanoita samalla, kun puhuimme runoa. Tarkoituksena karistaa kaikki väristelyt ja muut lausuntamaneerit. Kun kroppa tekee jotain samalla, kun ihminen puhuu, tulee ääni luontevammin kuin silloin, jos seistä pönöttää puhelemassa tyhjille seinille. Oliko idea intuitiivinen, vai olitko itsekin kurssilla oppinut, sitä tiedä, mutta toimi.
(Joku kerta saat kyllä briiffata minut siitä, mitä vaiheita sellaiseen iTunesiin tilattavan podcastin tekemiseen oikein tarvitaan! Joskus, kun on aikaa (toi on vitsi!), voisin alkaa lukea yhden Eino Leinon runon per päivä (ei erityinen suosikkini, mutta tekijänoikeuksien puolesta käsittääkseni ihan luvallinen) ja julkaista sen podcastina. Äänityksen vielä ehkä osaisin, mutta minne sijoitan tiedostot ja miten niistä tehdään syöte, jota iTunes ymmärtää, siinä tarvitsen apuja.)
norsis: Sillä lailla, Ilkka on mies paikallaan!
Niin onkin!
Mäkin repäsin tänään ton videohomman kanssa ja tein töiden jälkeen kun olin vielä yksin kotona, kommenttivideon Näkymättömän tytön videoon, mutta en halunnut kysyä Ilkalta apua, koska nolotti vähän koko homma niin siitä tuli aivan kauheen p****laatuinen, koska Youtube ei tykänny mun hyvälaatuisista viritelmistä. Ajattelin, että haluan piruuttani kokeilla videolle puhumista, mutta mulla ei ole siihen tarkoitukseen soveltuvaa blogia (vaikka tajusin just, että Livejournaliin voi ladata videoitakin), joten ajattelin sitten hyödyntää sitä taitoa, missä näemmä oon hyvä eli aiheen vierestä, puheenaihe itseensä siirtäen maratonkommentoimista.
…
Sä: Jep, iTunesin ilmoituksessa avrmaan tuo jälkimmäinen puoli (tiedostotyyppi) on se ketä on kyse. Guuglasin tuota kirjoittaessani vääsen, ja ihan sen perusteella päättelin, että jonkinlainen lisäpalikka siihen ilmeisesti tarvitaan. Mutta pääasia, että jotenkin sait kuulumaan!
Ääneni taajuus on inusta sekin vähän kummallinen, se tuntuu ikään kuin riippuvan voimakkuudesta; ketä kovempaa puhun, sitä kiekuvammaksi se tuntu muuttuvan. Siksi yritän puhua tavallisesti mahdllisimman hiljaa, jotta kuulostaisin mmmmahdollisimman mööööreältä ja mmmaskuliiniselta.
Pannuidea vin tulla tupsahti jostain, tämän arkuuteni tuntien ehkä sitiä, että alitajuisesti toivoin kuuntelijan huomion kiinnittyvän osittain sihien ja vähemmä itseeni. Toinen, pääosin samansisältöinen otto, jonka tein ilman pannua, oli selvästi huonompi, varmaan juuri sen takia että olin ihan yksin äänessä ja tunsin taas oloni epävarmemmaksi. Mutta vikka kurssia en olekaan käynyt, niin olen kyll ihmisten kanssa puhuessani huomannut tuntevani oloni varmemmaksi tosiaan jo pelkästään, jos teen jotain samanaikaisesti, vaikkei siitä lähtisikään ääntä. Tietysti vielä sitäkin varmemmaksi, jos se tekeminen on äänekästä (muttei liian, jtten sitten joudu toistamaan sanomisiani, kosken tule kuulluksi).
Muita pod– ja vodcasteja seuranneena minusta tuntuu siltä, että mikäli tämä jatkuu vähänkään pidempään, tulosa on väjäämättä jossain vaiheessa sellainen jakso, jossa käsitellään tätä tekemisen taustalla olevaa tekniikkaa. Kaikki tuntuvat ennemin tai myöhemmin tekevän sllaisen, se on kai jotenkin ihmisluonnolle ominaista. Jos näin käy, sitä voi todennäköisesti soveltaa suhteellisen helposti iTunesillakin varmahkost toimivan podcastin tuottamiseen. Sinänsä iTunes ei nimittäin käsittääkseni mitenkään erityisemmin poikkea muista podcastinlatausohjelmista. Tuo erillinn iTunes-linkkikin viittaa ihan samaan sötteeseen, edessä oleva protokolla vain on eri (itpc:// … sijasta).
norsis: Hoo, loistavaa!
Aika rohkea veto, mies! Kuten olen varmasti joskus täälläkin kertonut, olen itsekin puolivakavissani harkinnut audiobloggausta (podcastausta? miksei näitä voi kutsua niillä nimillä joilla minä haluan niitä kutsuttavan?) jo pitkään. Mahdollisuudet, jotka se avaisi… Tarina, jonka väliin voi soittaa maahan putoavien lentokoneiden ja kaatuvien tarjoilukärryjen kilinää! Jii–haa!
Jep, olet maininnut, ja se tuli väistämättä mieleen kun huomasin tekeväni äänitystä kokatessani. Ajattelin salaa mielessäni, että jospa tästä tuleekin se tarvittava potku, jonka Vt tarvitsee aloittaakseen vihdoinkin audioblogaamisen!
Ketäli sinulla on hyviä ehdotuksia näiden tuotostne nimittämiseksi, nini nyt alkaa olla kriittiset hetket niiden julkituomiseen. Audioblogaaminen ja podcastaaminen mastuvat nimittäin suussani vielä tässä vaiheessa yhtä kankeilta kuin “blogaaminen” silloin aikojen aamunkoitossa, mtuta tätä vaihettahan ei kauan kestä.