Flemming Rose: tästä syystä minä julkaisin ne pilakuvat
#1968. Sunnuntai, 19. helmikuuta 2006 klo 16.50.53, kirjoittanut Jani. 13
Mikähän juttu se tuo väärennetty anteeksipyyntökin oikein on? Alkavatko muslimimaiden johtajat itsekin huolestua kuohunnan laajudesta ja rajuudesta? #
No tämä washingtonpost.com:ssa(kin?) oleva juttu ei kuitenkaan ole väärennetty, vaan ihan Flemming Rosen itsensä väsäämä. Ei näköjään mikään turha jätkä. En minä sitä epäillyt aiemminkaan, mutta tämä kirjoituksensa (josta tähän alle suomensin vain lyhyen katkelman) on kyllä minulle lopullinen todiste siitä. #
Onko Jyllands-Posten loukannut ja epäkunnioittanut islamia? Se ei ainakaan ollut tarkoituksemme. Mutta mitä kunnioitus oikein tarkoittaa? Kun vierailen moskeijassa, osoitan kunnioitukseni ottamalla kengät pois jalasta. Noudatan tapoja ihan kuten kirkossa, synagogassa tai missä tahansa muussa pyhässä paikassa. Mutta jos uskova vaatii, että minun, ei-uskovan, on elettävä hänen tabujensa mukaisesti julkisessa tilassa, hän ei vaadi kunnioitustani vaan alistumistani. Sellainen ei sovi yhteen sekulaarisen demokratian kanssa. #
Juuri tästä syystä Karl Popper vaati teoksessaan Avoin yhteiskunta ja sen viholliset, että suvaitsemattomuutta ei pidä suvaita. Missään muualla eivät niin monet uskonnot elä rauhanomaisesti yhdessä kuin demokratioissa joissa sananvapaus on perustavanlaatuinen oikeus. Saudi-Arabiassa voi joutua pidätetyksi, jos kantaa kaulassaan ristiä tai salkussaan raamattua, kun taas sekulaarisessa Tanskassa muslimit saavat pitää moskeijoita, omia hautausmaita, kouluja, televisio- ja radiokanavia. #
Olen tietoinen siitä että pilakuvien julkaisu on loukannut joitain ihmisiä ja sitä Jyllands-Posten on pahoitellut. Mutta emme voi pyytää anteeksi oikeuttamme julkaista loukkaavaakin materiaalia. Sanomalehteä ei voi toimittaa jos on kaikkien kuviteltavissa olevien loukkausten lamaannuttama. #
Minua loukkaavat päivittäin lehdissä olevat asiat: Osama bin Ladenin puheet, valokuvat Abu Ghraibista, ihmiset, jotka vaativat että Israel pitäisi hävittää maan päältä, ihmiset, jotka väittävät, että juutalaisten joukkotuhoa ei koskaan tapahtunutkaan. Mutta se ei tarkoita sitä, että jättäisin ne julkaisematta jos ne ovat lain ja sanomalehden oman eettisen koodin puitteissa. Se, että toiset toimittajat tekevät erilaisia ratkaisuaja, on moniarvoisuuden ydin. #
Entisenä Neuvostoliiton-kirjeenvaihtajana olen hyvin herkkä loukkauksella perusteltujen sensurointivaatimusten suhteen. Se on totalitaaristen liikkeiden parissa hyvin suosittu konsti: leimataan mikä hyvänsä kritiikki tai keskusteluhaaste loukkaukseksi ja rankaistaan syyllisiä. Juuri näin tapahtui ihmisoikeusaktivisteille ja kirjoittajille kuten Andrei Saharoville, Vladimir Bukovskille, Aleksandr Solženitsynille, Natan Sharanskille, Boris Pasternakille. Hallinto syytti heitä neuvostovastaisesta propagandasta ihan kuten jotkut muslimit nyt syyttävät kaksitoista pilakuvaa julkaissutta tanskalaislehteä islaminvastaisuudesta. #
Flemming Rose: “Why I Published Those Cartoons” (washingtonpost.com (via BlogsNow); suomennos ja linkitykset omiani) #
En voisi olla enää enempää samaa mieltä.
Tai oikeammin, en voisi yhtyä tuohon kirjoitukseen enää enempää rupeamatta rivoksi.
Enkä minä. Olin suorastaan hämmästynyt, miten vähän yksityiskohtia, joista voisin olla eri mieltä, tuosta löysin.
Hyvä ja tärkeä kirjoitus, toivottavasti mahdollisimman moni lukee sen. Kiitos Jani, että jaksat aina uudelleen sytyttää kynttilän.
Mitäs tuosta, voisin ihan yhtä hyvin kiitellä sinua samasta asiasta.
Tämä Flemming Rosehan on aika pro-Israel-heppu.
Jylland-Posten pisti Flemingin toistaiseksi lomalle, koska hän kertoi julkaisevansa pilakuvia myös holokaustista. Myöhemmin heppu myönsi että holokaustin pilkkaaminen olisi virhe. Se kun on lailla kielletty monissa Euroopan maissa.
Ja kyllä nyt sopii rehvastella eurooppalaisella sananvapaudella.
Edit: Korjasin linkin. -Jani
En vaan osaa.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/1135218841964
Tuo se on kanssa yksi kurja häpeätahra koko juttu. Sinänsä en tietenkään kykene olemaan mielestäni noinkin räikeästi väärässä olevan mielipidevankeudesta yhtä surullinen kuin jos olisi kyse omanmielisestäni, mutta yhtä järjetön pykälä tuo tuommoinen on kuin kotimaan jumalanpilkkapykälä.
Tuohon kuohuntaan pitää vielä sen verta sekaantua, että ruumisluku on alkanut tapauksen osalta kohota melko suureksi (lieneekö kukaan laskenut?), mutta jostain syystä kaikki henkensä heittäneet ovat ainakin minun puolihuolimattoman tilanteen tarkkailun jäljestä - muslimeja.
Eli, kun eräät muslimiryhmät tuntevat tulleensa syvästi loukatuiksi eri Euroopan maissa (oletuksen a tietysti kristittyjen tai juutalaisten) julkaistuista kuvista, niin sitten pitää surmata - no tietysti toisia muslimeja?
Väkivallan logiikka on minulle joskus niin syvästi hämärä juttu…
Samaa minäkin olen miettinyt. Luultavasti ja tyypillisesti ne henkensä menettäneet ovat niitä yksilöitä, joilla on ollut kaiken kuohunnan keskellä vielä joku tolkku päässään, ja jotka ovat koettaneet hillitä näitä raivopäitä.
Käsittääkseni surmansa saaneet mielenosoittajat ovat kuitenkin tyypillisesti kuolleet paikallisten järjestysviranomaisten hellässä käsittelyssä.
Tuollainen kommentointi on myös aika ennakkoluuloista ja tukee aivan tarpeettomia stereotypioita - juuri sitä, mitä tässä keskustelussa mielestäni kaikkein vähiten kaivataan.
Vaikka sinänsä oletkin oikeassa siinä, että poliisin luodit ne tappavat eniten, en minä ainakaan nähnyt V.:n kommentissa stereotypisointia. Sen loogisuus (eli ilman ironiaa loogisuuden puute siinä), että viha purkautuu väkivaltaiseksi toiminnaksi, jolla loppujen lopuksi onnistutaan vahingoittamaan vain itseä (tapahtui se sitten “omien” tai poliisin käsissä) on nähdäkseni ihan inhimillinen universaali.
Sen arvioiminen, onko järjestyksenvalvonnassa tapahtunut ylilyöntejä silloin kun ihmisiä kuolee, on toinen kysymys, mutta ainakaan minä en väittäisi olevani riittävän kykenevä arvioimaan sitä silloin, kun mielenosoitukset muuttuvat noin aggressiiviseksi mellakoinniksi. Minulla kun ei ole sellaisista olosuhteista mitään muuta tietoa kuin ne kuvat, joita aina silloin tällöin telkkarissa päätetään näyttää.
Tosiaan tarkoitukseni ei ollut stereotypioida asiaa, vaan ihmetellä ihan lapsellisista lähtökohdista. Olen nimittäin ollut havaitsevinani tuollaista Janin kuvaamaa universaaliutta tässä “väkivallan logiikassa”, joka siis toimii muidenkin uskonnollisten/mikänytvaan ryhmien joukossa kuin muslimien - tämä nyt vaan tapetilla oltuaan.
Mutta ei haittaa - olen useasti saanut ääneen lausumistani tyhmäilyistä selkääni ja koskapa vahingosta viisastumisen sektori aivoissani on tuhoutunut jo varhaisnuoruudessa (oliko se se pään seinään lyöminen vai joku muu, entiedäeivoitietää…) tule todennäköisesti vastakin saamaan. Tai nykyään enää onneksi tuollaista rakentavaa kritiikkiä :)