Tutkimusmääräys
#2541. Maanantai, 27. marraskuuta 2006 klo 18.20.15, kirjoittanut Jani. 17
Tätähän tässä onkin odoteltu: tuli Kelalta Te, hyvä Te, arvoisa Te -postia (kiitos tästä äärimmäisen terävästä ja hyödyllisestä ilmaisusta, Markus!). Kerkesinkin jo ihmetellä, että mikä tarkoitus oli eläkkeen jatkamisella niin pienessä pätkässä kuin mitä sille tehtiin (ensi toukokuun loppuun). #
“Eläkeasianne käsittelyä varten tarvitsemme lisäselvitystä terveydentilastanne. Tästä syystä pyydämme teitä käymään seuraavassa tutkimuksessa. #
Suoritettava tutkimus: Työkyvyn arviointitutkimus Tutkimuspaikka: Päiväsairaala tai muu yksikkö Tutkimusajankohta: Sairaala kutsuu Teidät tutkimukseen”
Vertaistiedon perusteella tuo tutkimus kestää kuukauden, joskaan ei joka viikon jokaista päivää vaan pari-neljä päivää viikossa. Ilmoituksen mukana tuli matkakulujen korvaushakemus siltä varalta, että tutkimuksen tekemiseksi täytyy matkustaa ties minne. #
Mielenterveyspotilaan kannalta tuommoinen tutkimus on minusta melko ristiriitainen juttu. Jos vika päässä on, niin kuin se minulla on, siinä, että uudet, oudot ja ennakoimattomat asiat ja ihmisten tapaaminen ahistaa silmät päästä, niin sen tutkituttaakseen pitää sitten mennä uuteen, outoon ja ennakoimattomaan tilanteeseen tapaamaan liuta vieraita ihmisiä. Ja jos ei mene niin paha perii - mikäpä sen soveliaampaa pakkojenpelkoiselle! #
“Kuntoutustutkimus on monipuolinen lääketieteellinen, sosiaalinen ja psykologinen tutkimus, joka tehdään kuntoutuslaitoksessa. Sen perusteella laaditaan yhteistyössä kuntoutujan ja kuntoutuksen asiantuntijoiden kanssa ammatillinen kuntoutussuunnitelma. Kuntoutustutkimus kestää enintään 12 päivää yksilöllisen tarpeen mukaan ja se tehdään 1-3 jaksossa.” #
Kela: “Kuntoutustarveselvityksiä ja kuntoutustutkimuksia” #
Ilmoituksen mukana ei ollut minkäänlaista selvitystä siitä, mitä “työkyvyn arviointitutkimus” tarkoittaa, eikä sitä Kelan sivuiltakaan sillä nimellä löydy, vaan vain tuolla kuntoutustutkimuksen nimellä. Vähänkö olisin nyt pakokauhun vallassa, kun olisin pelkästään netistä löytämieni huhupuheiden varassa, jollei Kaarina olisi pehmittänyt iskua aloittamalla tästä kertoilua jo melkein vuosi sitten. #
Ei liity tähän, mutta tänään näin Anttilassa jotkut uudet versiot TSH:sta tai siis jotkut kummalliset limited edition -jutut ja maksoivat 25 e/kpl.
“Ensimmäistä kertaa sekä teatteriversio että pidennetty versio samalla levylla sekä uusi dokumentti kulissien takaa. Sisältää ennen näkemätöntä materiaalia”
Ajattelin, että mahtaa sinua nyt vituttaa, kun kuitenkin olet nähnyt vaivaa etsiessäsi niitä pidennettyjä versioita :/ Toki tuossa ei varmastikaan ole yhtä paljoa sitä kaikenmoista bonus-materiaalia, mutta kuitenkin.
Aluksi meinasi vituttaa, mutta sitten luin Amazonin arvostelun ja muistin, että oli syynsä siihen miksen jäänyt odottelemaan näiden mahdollista julkaisua suomitekstein. Noilta tosiaan uupuu molempien versioiden kaikki boonusmateriaali kommenttiraitoja myöten, ja kun minulla oli teatteriversiot jo ennestään, niin nämä itsenäiset EE:t olivat parempi hankinta.
Sikäli siis, jos tuossa oli kyseessä juuri tuo julkaisu, eikä joku ihme teatteriversio + teatteriversion extrat + EE + EE:n extrat -versio, jollaista en kyllä ole ulkomaisillakaan sivuilla nähnyt, ja siksi pidän sitä epätodennäköisenä.
Mielenkiintoista osua kerrankin oikeaan: olinkin jo odotellut, että koska tämänjouluinen lotrillarahastuskampanja alkaa.
Ne olivat semmoisia normaalin dvd-paketin paksuisia (muistaakseni), joten tuskin niihin älyttömän montaa levyä on saatu mahtuun sisuksiin.
Minä odottelen, koska Narnia tulisi joulualeen, kun se perhana maksaa edelleenkin sen 20 e >:/ Se ei voi olla alentumatta, ei vaan voi!
Täytyykinpä käydä hypistelemässä noita paikallisessa vaikken ostaa aiokaan, olikin hyvä kun kerroit. :)
Diznin deevykät tuppaavat olemaan hinnoissaan jostain syystä, kun jotkut ikivanhatkin elokuvathan niiltä ovat tyypillisesti jossain viidentoista euron paikkeilla. Siksipä olisinkin silloin taannoin iskenyt siihen Nemoa etsimässä -levyyn kuin sika limppuun, kun olivat erehtyneet alentamaan sen poikkeuksellisesti alle kymppiin sielä Netianttilassa.
Sitten nehän toisaalta suoltavat kyllä sitä sekunda-animaatiotakin, tyypillisesti näitä kakkos- ja kolmososia isoihin elokuviin, ja niitä nyt yleensä sentään saa kunnon alesta (tai jonkun kunnon animaation kylkiäisenä), mutta tuo Narnia oli kyllä näitä isolla rahalla tehtyjä, joten sen alenemista voi kyllä kanssa joutua odottelemaan.
Niin, Disneyn deevyköiden hintavuuden puolustukseksi on tosin syytä sanoa se, että ne on kyllä sitten varmasti kanssa hiottu kustannuksia säästämättä viimeisen päälle, eli yleensä valikotkin on suomennettu ja ovat tosi näyttävän näköiset, ääniraidoista löytyy laadukkaiden suomalaisten ääninäyttelijöiden lisäksi yleensä myös alkuperäisäänet ja ja niin päin pois.
Ne klassikot kyllä pitävät hintansa, mutta muitakin uudehkoja Disnejä on alennettu. Ja onha Pirates of the Caribbeankin Disneyn ja sitäkin saa alle kympillä.
No joo, Pirates of the Caribbean… :D
No mutta, ihan oikeassa olet tietysti. Eipä noita piraattejakaan ilmaiseksi vilmailtu.
Ei PotC:ssa mitään vikaa ole ♥♥♥!
Paitsi jatko-osassa…
Totta puhuen PotC kuuluu siihen harvalukuisten pitkänmatkanlinja-autoissa näytettävien elokuvien joukkoon, joiden kanssa en kokenut pakottavaa tarvetta kääntää katsettani muualle. Eli niissä olosuhteissa olisi voinut olla huonompikin. Ja usein onkin. Yleensä.
PotC. Mikä lyhennys, tosin isosiskoni jostian kumman syystä väitti että se kakkososa olisi parempi. Have to see and estimate that. Noissa disneyn elokuvissa on kyllä joskus vaan ahdistavaa se ylenpalttinen söpöily, mitä löytyy jokaisesta karummastakin tilanteesta, ellei sitten pidä sitä söpönä. Paras katsomistani d-piirretyistä on kuitenkin vieläkin omassa mielessä Aarreplaneetta ja paras mikään piirretty on Hayo Miyazakin Naapurini Totoro. Se on ihana, paras ja mahtava!
Carmabal, toinen oli huonompi, koska oli niin törkeän selkeesti se rahastusjatko-osa, joka kaiken huipuksi vielä loppui ihan kesken. Se ensimmäinen osa oli sellainen yhtenäinen, ehjä kokonaisuus.
Disneyn elokuvat ovat tosiaan vähän nössöjä. Mutta jos siis ajattelee niitä Disneyn klassikkoelokuvia (tuhkimo, pieni merenneito jne), niin olivat kuitenkin lapsuudessani selkeästi eniten tasokkaita piirrettyjä elokuvia ja fanitin niitä toden teolla (kotikotona on iiiiiso kokoelma niitä, vhs:llä tietenkin). Enää en varmaan niistä niin paljoa piittaisikaan, jos uusina katsoisin, nimittäin ärsyttää ne ainaiset laulut, mitä niissä luritellaan joka välissä. Ja nykyään on kuitenkin todella paljon muitakin aivan loistavia animaatioita. Oli kai niitä silloin ennenkin, mutta olen vaan niin tottunut niihin Disney-klassikoihin!
Totoro on aivan ihana ♥, mutta paras piirretty on silti Pekka Töpöhäntä ^_______^ Se kyllä voitti alunperinkin kaikki muut 6-0.
Heh, kuvittelin, että täällä on juttua tuosta työkykyarvioinnista, mutta täällähän puhutaankin kiivaasti elokuvista :D.
Minusta tuo kuulostaa pelottavalta, vaikka ei olisikaan kaikesta uudesta hillittömän ahdistunut (tai sitten olen, mutta en vain tiedosta sitä, hmm). Ylipäänsä, pakon edessä arvioitavaksi joutuminen on kamalaa.
Toivottavasti sisuunnut antamaan arvioinnin tekijälle linkin tähän kirjoitukseen.
Carmabal: Minä taas tykkään, että paras Disneyn piirretty on Liisa Ihmemaassa. Se onkin ainut niistä jonka omistan (ja senkin sain muistaakseni aikoinaan poikkeuksellisen halvalla - halvemmalla kuin mihin hintaan koskaan sittemmin olen sitä nähnyt kaupattavan). Kaikkein parasta piirrettyä ihan kaikista taas on vähän vaikea sanoa, ainakin jollei Briggsin Lumiukkoa lasketa. Vaikka miksipä ei laskettaisi?
norsis: Minä en muuten muista pienenä kovin hillittömästi Disneyn piirrettyjä fanittaneeni, enkä itse asiassa edes niitä nähneeni - edellinen johtuikin ehkä lähinnä jälkimmäisestä. Ainoa, joka on jäänyt mieleeni, oli jonkin klassikon (ehkä Tuhkimon) kohtaus, jossa oli hiiriä. Olin tosi pieni silloin, kun se esitettiin telkkarissa. En nähnyt sitä kokonaan ja muistan toivoneeni sen jälkeen jouluisin, että se näytettäisiin taas.
Tuon Liisan Ihmemaassakin löysin vasta vanhemmalla iällä.
veloena: Minä taas puolestani en noin yleisemmin ole kovin herkästi arvioitavaksijoutumisesta ahdistuvaa tyyppiä. Itse asiassa olen sen verran itsestäni kiinnostunut, että asettaudun testattavaksi yleensä hyvin mielelläni.
Toisaalta sitten taas en ruukaa ottaa tuloksia, olivatpa ne sitten mitä hyvänsä, kovinkaan vakavasti. Tässä tapauksessa se testaaminen kuitenkin liittyy ikävän vahvasti tulevaisuuteni muotoutumiseen ja se jos mikä tässä ahdistaa. Haluaisin kaiken olevan avointa.
Niin, ja nuo aiheen sivuitse rönsyilevät keskustelut ovat monestikin bloginpidon parasta antia minusta. :)
[…] Myös tutkimusmääräykseni tarkan sisällön laatiminen oli delegoitu tälle lääkärille. Oletettavasti sekin siis ajankohtaistuu varsin pian, vaikka nyt se oli vielä ihan vaiheessa. […]
[…] Kyse on siis siitä työkyvyn arviointitutkimuksesta. […]