marginaali


  Byää, olen teitä parempi! Kattokaa vaikka, olen lukenut älykkäiden setien juttuja, ymmärtänyt ne ja uskonut niitä! »

Suomalainen hiljaisuus

#1419. Perjantai, 12. elokuuta 2005 klo 17.51.32, kirjoittanut Jani. 22 kommenttia.

“Suo­ma­lai­set eivät puhu pal­joa. Suo­ma­lai­set ovat har­va­sa­nai­sia ja pidät­ty­väi­siä kes­kus­te­lus­sa. Jos hei­dän täy­tyy puhua, he käyt­tä­vät mah­dol­li­sim­man vähän sano­ja. Pit­kät lauseet englan­nin­kie­li­sis­sä elo­ku­vis­sa lyhe­ne­vät kah­dek­si tai kol­mek­si sanak­si suo­men­kie­li­sis­sä teks­ti­tyk­sis­sä. #

Tämä kär­jis­tyy, mitä poh­joi­sem­mak­si men­nään. Oulu­lai­nen ystä­vä kuvai­lee aamun kah­vi­tuo­kio­ta toi­mis­tos­sa: kym­me­nen mies­tä istuu hil­jai­suu­des­sa juo­mas­sa kah­via. Joku selai­lee sano­ma­leh­teä. Välil­lä joku saat­taa sanoa ‘soke­ria’. Ei siis ‘voi­sit­ko ojen­taa soke­rin’. Lii­kaa sano­ja. Hän sanoo soke­ria. Joku ojen­taa soke­rin. Ja taas on hil­jais­ta. #

Plea­se-sanal­le ei ole lain­kaan vas­ti­net­ta. Mie­ti­pä sitä.” #

Cri­key Web­si­te: Fin­land’s cul­tu­ral silence (via TSOB)
suo­men­nos oma­ni #

Yleen­sä minä en tyk­kää kan­sal­li­sia tai mui­ta­kaan yleis­tyk­siä sisäl­tä­vis­tä jutuis­ta, mut­ta mitä suo­ma­lai­seen hil­jai­suu­teen tulee, sii­tä lukies­sa­ni minä tun­nen pel­käs­tään ylpeyt­tä. Minus­ta se on hie­no asia, että tääl­lä ei jau­he­ta pas­kaa. #

Eli­na tun­tuu ole­van samoil­la lin­joil­la. Jos­kin käyt­tää pal­jon enem­män sano­ja sen ilmai­suun. #

[muok­kauk­set]
[muokkaus][klo]13.8. 21:45[/klo] Lisä­sin lin­kin Gloo­my Sundayhin.[/muokkaus]
[/muokkaukset] #

 
« Kissablogeja
•)) 22 kommenttia postaukselle Suomalainen hiljaisuus. ↩
  1. #3257. Perjantai, 12. elokuuta 2005 klo 19.11.27, kirjoittanut -C-.
    -C-

    Hie­noa :)

  2. #3258. Perjantai, 12. elokuuta 2005 klo 19.11.49, kirjoittanut Vt.
    Vt

    Saan­ko minä, Jani, varas­taa sinul­ta tuon Sun äitis -logon siten että käyt­täi­sin sitä suo­raan tääl­tä Mum­mi­las­ta vai vie­kö se suu­rel­ti kais­taa tai muu­ta sel­lais­ta? Se kun ei enää minul­la tuol­la toi­saal­la näy.

  3. #3259. Perjantai, 12. elokuuta 2005 klo 19.14.21, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Varas­ta, Vt vaan. Ajat­te­lin­kin ehdot­taa sitä sii­nä tapauk­ses­sa, että äiti ei sitä ker­kiä tai onnis­tu jos­tain syys­tä uudes­taan kuva­pal­ve­li­mel­le nakkaamaan.

    Vie­hän se jon­kin ver­ran kais­taa mut­ta vieköön.

  4. #3260. Perjantai, 12. elokuuta 2005 klo 19.59.33, kirjoittanut kaura.
    kaura

    Kään­tä­jän näkö­kul­mas­ta on jok­seen­kin nau­ret­ta­va argu­ment­ti se, että englan­nin­kie­li­nen run­sas pälä­tys typis­tyy lef­fan teks­ti­tyk­ses­sä. Sii­hen on syy­nä vain se, että luke­mi­nen vie pal­jon enem­män aikaa kuin kuu­le­mi­nen. Teks­ti­ri­vin pitää näkyä niin ja niin mon­ta sekun­tia ja sii­nä on niin ja niin mon­ta merk­kiä tilaa. Ihan riip­pu­mat­ta sii­tä, miten pal­jon moot­to­ri­tur­vat mäyk­kää­vät sil­lä välin. Ei ole heleppoa.

    Ehkä lii­al­li­nen päl­pä­tys tuot­taa huo­noa argumentointia.

  5. #3261. Perjantai, 12. elokuuta 2005 klo 20.06.34, kirjoittanut Jani.
    Jani

    kau­ra: Tot­ta on, että tuo argu­ment­ti oli kyl­lä ihan teke­mäl­lä teh­ty, mai­nit­se­mis­ta­si syis­tä. Häi­rit­si minua­kin, mut­ta ajat­te­lin, että ker­ran­kin saan ihan eheän ja nätin sitaa­tin ilman hori­son­taa­liel­lip­sis­tä suluis­sa, jos sie­dän jät­tää tuon paikoilleen.

  6. #3262. Perjantai, 12. elokuuta 2005 klo 20.45.37, kirjoittanut J.
    J

    Alku­pe­räi­nen jut­tu oli minus­ta pai­koin aika höp­sö (muun muas­sa tuo kom­men­teis­sa jo mai­nit­tu kään­nös­seik­ka), mut­ta aihe sinän­sä ei ole yhtään type­rä. On vapaut­ta­vaa, ettei Suo­mes­sa tar­vit­se höpöt­tää koko ajan jou­ta­via. Oli­si vai­kea asua pysy­väs­ti maas­sa, jos­sa hil­jai­suus ei oli­si yhtä luon­te­vaa kuin täällä.

  7. #3263. Perjantai, 12. elokuuta 2005 klo 21.46.52, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Mis­tä­hän se joh­tuu, että kom­men­teis­sa tämän suo­ma­lai­sen blo­gin­pi­tä­jän on pal­jon vai­keam­paa olla hil­jaa kuin puheis­sa? Tun­tuu, että jos ei vas­taa kom­ment­tei­hin, sitä pide­tään tyly­nä. Joten jou­tuu sit­ten vään­tä­mään väki­sin asi­aa tikuis­ta, kuten vaik­ka­pa sii­tä, että kom­men­teis­sa suo­ma­lai­sen blo­gin­pi­tä­jän on pal­jon vai­keam­paa olla hil­jaa kuin puheissa.

  8. #3264. Perjantai, 12. elokuuta 2005 klo 22.50.24, kirjoittanut Sun äitis.
    Sun äitis

    Tun­tuu, että jos ei vas­taa kom­ment­tei­hin, sitä pide­tään tylynä.

    Itse aloin aikoi­naan kom­men­toi­jan ura­ni sik­si, että minus­ta blo­gin peräs­sä näky­vä 0 kom­ment­tia tun­tui niin surul­li­sel­ta. Kun ihmi­nen on itsen­sä alt­tiik­si anta­nut pos­tauk­sen muo­dos­sa ja lisän­nyt lop­puun kom­men­toin­nin mah­dol­li­suu­den, niin minä aina ole­tan, että hän toi­voo saa­van­sa palau­tet­ta. Ja sik­si kir­joi­tan välil­lä tikus­ta asiaa.

    Kun jos­kus (aika usein!) kir­joi­tan kom­men­tin, joka on mie­les­tä­ni tär­keä, palaan uudes­taan ja uudes­taan kat­so­maan, onko sii­hen tul­lut vas­taus (välil­lä seu­raan kes­kus­te­lu­ja niin tiu­haan, että alkaa hävet­tää, kun oma osoi­te koko ajan näkyy Las­ku­ris­sa, Site­me­te­ris­sä, Neds­ta­tis­sa tai mitä ne kaik­ki nyt ovatkaan!)

    Täl­lai­se­na kom­ment­ti­laa­tik­koe­lä­jä­nä arvos­tan suun­nat­to­mas­ti sinun vie­raan­va­rai­suut­ta­si, Jani. Sinä aina jak­sat vas­ta­ta kävi­jäl­le! (Myös muut suo­sik­ki­ni kun­nos­tau­tu­vat lajis­sa: Ammu, Elma-täti, Jus­tin, Kau­ra, Kuu­lis, Mari­na­di, PA, Sel­lis­ti, pni, Surul­li­sia elä­miä -Mari, Vt yms. jak­sa­vat pait­si kir­joi­tel­la myös seurustella.)

    Kii­tos sii­tä koko jengille!

  9. #3265. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 0.44.21, kirjoittanut -C-.
    -C-

    Itse olen yrit­tä­nyt pitää kun­nia-asia­na (kuin K-kaup­pias mai­nok­sen liha­tis­ki­ään kau­an sit­ten) kom­ment­tei­hein vas­taa­mis­ta. Niin har­voin kom­men­toi­daan kir­joi­tuk­sia­ni blo­gis­sa­ni, että voi­si sen har­vi­nais­ten-tapah­tu­mien-ris­tin sei­nään piirtää.

    Tylyl­tä se tun­tuu kom­men­toi­ja­puo­lel­ta kat­sot­tu­na, jos kom­ment­te­ja ei notee­ra­ta miten­kään. Ehkei kaik­kia aina edes huo­ma­ta tai ei vain jak­sa vas­ta­ta. Eikä tie­ten­kään ole pak­ko vas­ta­ta. Ja tie­tys­ti otan huo­mioon sen­kin (vali­tet­ta­van) tosi­asian, että olen kir­joit­ta­nut mil­loin min­ne­kin (har­voin tosin) blo­gaa­jan mie­les­tä vää­rän­lai­sia kom­ment­te­ja. Tai juu­ri minul­le ei halu­ta vas­ta­ta. (Koko maa­il­ma minua vas­taan -höpi­nää :p) Ja pyrin otta­maan onkee­ni vai miten se sano­taan ja pysy­mään pois­sa niis­tä blo­geis­ta, jois­sa ollaan nii­tä tyly­jä, eikä vas­ta­ta. Tai vas­ta­taan tylys­ti. Hel­pos­ti her­ne nenäs­sä itkua tuher­ta­mas­sa täs­sä kovas­sa ja kyl­mäs­sä blogimaailmassa.

    Jani on ollut kommentoijaystävällinen :)

  10. #3266. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 0.57.09, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Minun on ollut pak­ko ope­tel­la vähän sitä epäys­tä­väl­li­syyt­tä, kun syyl­li­syys vas­taa­mat­to­mis­ta kom­men­teis­ta on alka­nut kas­vaa suh­teet­to­miin mit­toi­hin, enkä toi­saal­ta halua ruve­ta vas­tai­le­maan ihan mitään­sa­no­mat­to­muuk­sil­la­kaan, kun sen­kin kyl­lä huo­maa kom­men­toi­ja, että blo­gin­pi­tä­jä on väki­sin vas­taus­taan vään­tä­nyt, ja ehkä sit­ten sii­tä loukkaantuu.

    Tuo­ta -C-:nkin käyt­tä­mää kom­men­teis­sa vas­taa­mat­to­miin blo­gei­hin mene­mi­sen vält­tä­mis­tä olen minä­kin sovel­ta­nut. Nykyi­sin jo sen­tään sen kes­tän, että jokai­seen omaan kom­ment­tii­ni ei rea­goi­da, enkä sitä aina odo­ta­kaan. Jos­kus on jopa muka­vaa saa­da ns. vii­mei­nen sana.

    Mut­ta huo­mio! Jos tääl­lä ei blo­gin­pi­tä­jä kom­ment­tiin vas­taa, se ei mis­sään nimes­sä tar­koi­ta sitä, ettei blo­gin­pi­tä­jä ole sitä luke­nut, vie­lä vähem­män, ettei sii­tä ole pitä­nyt! Tääl­lä lue­taan kaik­ki kom­men­tit ja ollaan niis­tä hyvin iloi­sia! Jos tääl­lä blo­gin­pi­tä­jä on eri miel­tä kom­men­toi­jan kans­sa tahi pitää tätä täys­tau­no­na, tämä blo­gin­pi­tä­jä sen aivan takuu­var­mas­ti sanoo! Vai­ke­ne­mi­nen tämän blo­gin kom­men­teis­sa blo­gin­pi­tä­jän tahol­ta todel­la­kin yleen­sä tar­koit­taa sitä, että blo­gin­pi­tä­jä on kom­men­toi­jan kans­sa niin samaa miel­tä, ettei blo­gin­pi­tä­jäl­lä ole kom­men­toi­jan kom­ment­tiin ker­ta kaik­ki­aan mitään lisättävää.

  11. #3267. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 10.53.07, kirjoittanut Sun äitis.
    Sun äitis

    ja pysy­mään pois­sa niis­tä blo­geis­ta, jois­sa ollaan nii­tä tyly­jä, eikä vas­ta­ta. Tai vas­ta­taan tylysti.

    -C-, samoin koen minä­kin! Eten­kin noi­ta vii­me mai­nit­tu­ja kar­tan. Blo­geis­sa kier­tä­mi­ses­tä saa pal­jon hyvää miel­tä ja raken­nus­pa­li­koi­ta jak­sa­mi­seen. Mut­ta jois­sain blo­geis­sa tun­tuu ole­van koko ajan pääl­lä joku kil­pai­lu, jos­sa sisään­pyr­ki­jä on nolat­ta­va. Aina sitä ei ole heti huo­man­nut ja on saa­nut sii­peen­sä. Sik­si nykyi­sin kes­ki­tyn kom­men­toi­maan vaa­in “ystä­väl­li­sis­sä blogeissa”.

    Ja tämä­hän ei tar­koi­ta, että aina oltai­siin kai­kes­ta samaa miel­tä! Välil­lä on ihan muka­va pom­po­tel­la eriä­vil­lä mie­li­pi­teil­lä, kun­han kes­kus­te­lun sävy säi­lyy tois­ta arvos­ta­va­na.

  12. #3268. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 11.57.18, kirjoittanut Silja Orvokki.
    Silja Orvokki

    Minä yhdyn -C-:n ja Sun äitis kommentteihin.

    Minus­ta on kiva kom­men­toi­da, jos jotain on sanot­ta­vaa. Jos kom­ment­tiin ei miten­kään rea­goi­da ja on vaik­ka ainoa, joka on jut­tua kom­men­toi­nut, tun­tuu se kyl­män rätin sival­luk­sel­ta poskeen.

    Jos­kus olen saa­nut myös erit­täin vit­tu­mai­sen vas­tauk­sen mie­les­tä­ni ihan ok kom­ment­tiin. Sil­loin en jat­ka sen blo­gin kom­men­toin­tia. Minä en viit­si häi­ri­tä sel­lai­sia, joi­ta minun kom­ment­ti­ni häiritsevät.

  13. #3269. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 13.11.46, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Hyvä point­ti tuo äidin, että ystä­väl­li­set blo­git ei ole sama kuin pelk­kää saman­mie­li­syyt­tä kom­men­teis­sa suvait­se­vat blogit.

    Sii­nä mie­les­sä muu­ten blo­gin­pi­tä­jäl­tä vaa­di­taan vähän kom­ment­tie­läin­tä enem­män, että blo­gin­pi­tä­jä ei voi tylyä kom­men­toi­jaa läh­teä muu­al­le pakoon, kun taas kom­ment­tie­läin voi tylyn blog­hen­ki­lön jät­tää omaan arvoon­sa ja men­nä parem­piin blogeihin.

    Olen myös koke­nut tuon Sil­ja Orvo­kin mai­nit­se­man, omas­ta mie­les­tä­ni asial­li­seen kom­ment­tiin vit­tu­mai­sen vas­tauk­sen, ja kyl­lä minä­kin olen sii­nä vai­hees­sa sel­lai­sen blo­gin pölyt vir­tu­aa­li­ja­lois­ta­ni karistanut.

  14. #3270. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 13.21.07, kirjoittanut -C-.
    -C-

    Jani: Syyl­li­syyt­tä ei ihmi­sen pidä pote­man, ainakaan/varsinkaan suh­teet­to­mis­sa mittasuhteissa :)

    Sun äitis suo­sit­te­lee -ser­ti­fioi­tu­jen blo­gien jou­kos­ta on siis ole­tet­ta­vaa löy­tää ystä­väl­lis­mie­li­siä blogeja? :)

  15. #3271. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 13.23.33, kirjoittanut Jani.
    Jani

    -C-: Tuo­pa sivu­mer­ki­tys ja kor­re­laa­tio tuol­le ser­ti­fi­kaa­til­le muu­ten tämän myö­tä vähän pakos­ta­kin tah­too mie­les­sä syntyä!

  16. #3272. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 18.29.35, kirjoittanut -C-.
    -C-

    Kuin myös se, että me muut miel­lym­me sen myö­tä vas­ta­koh­dik­si, epä­miel­lyt­tä­vik­si. Herät­tää kapi­na­hen­keä. Boi­kot­ti Sun äitis -suo­si­tuk­sia koh­taan alkakoon!

  17. #3273. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 20.29.21, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Kapi­na, johon lei­mal­li­se­na en voi osal­lis­tua. Pahus!

  18. #3274. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 20.57.39, kirjoittanut Sun äitis.
    Sun äitis

    Sun äitis suo­sit­te­lee -mer­kin lyhyt historia

    Kesä­kui­se­na ilta­na ajoin Lin­nan­mäel­lä illan vii­mei­sel­lä Mono­rai­lil­la (tai mikä ihmeen mai­se­ma­ju­na sen nimi nykyi­sin on), Junaa koris­ti Valion mai­nos. Kak­sos­vah­ti­ni mie­les­tä se mai­nos sopi­si hyvin blo­gi­ni tun­nuk­sek­si, jos minul­la blo­gi olisi.

    Syn­ty­mä­päi­vä­ni lähes­tyes­sä sain lah­jak­si Sun äitis suo­sit­te­lee -mer­kin ja gmail-osoit­teen. Innos­tus­päis­sä­ni pos­ti­tin vähän yli kym­me­nel­le vakio­lu­ke­mis­tol­le­ni ko. mer­kin. Sit­tem­min muu­ta­ma muu on pyy­tä­nyt minut tar­kas­tus­käyn­nil­le blo­giin­sa ja saa­nut mer­kin käyt­tö­oi­keu­den sitä kautta.

    Per­jan­tai­na merk­ki hävi­si! Eläm­me kriit­ti­siä aikoja.Mitä tapah­tuu maanantaina?

    -C- sikä­li tul­kin­ta­si on oikea, että Sun äitis suo­sit­te­lee -ser­ti­fioi­dut blo­git pait­si puhut­te­le­vat minua sisäl­löl­lään myös koh­te­le­vat kom­men­toi­jaa kil­tis­ti. Mut­ta seu­raa­va joh­to­pää­tök­se­si on vää­rä: mui­ta en miel­lä epä­miel­lyt­tä­vik­si. Luen (ja kom­men­toin) monia mui­ta­kin blo­ge­ja. Minul­la ei kui­ten­kaan rii­tä pok­kaa men­nä tar­joa­maan merk­kiä esi­mer­kik­si Mit­vi­til­le. Niin­pä merk­ki­sään­tö on ollut ensim­mäis­ten merk­kien jäl­keen sel­lai­nen, että haluk­kaat voi­vat kut­sua Sun äitis kylään ja tark­kai­lun jäl­keen saa­vat ilmoi­tuk­sen myön­ne­tys­tä merkistä.

    Mut­ta kuten sanot­tu, just nyt ollaan katkolla.

    Toi­vot­ta­vas­ti et ryh­dy boikottiin!

    ter­vei­sin
    Sun äitis

  19. #3275. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 21.22.47, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Ais­tin edel­li­ses­sä kom­men­tis­sa suo­ras­taan legen­dan ainek­sia. Ei siis sil­lä lail­la, että­kö se oli­si pelk­kää legen­daa, vaan sil­lä lail­la, että se on legenda.

    Legen­da, mikä se sem­moi­nen­kin sana on? Niin­hän voi sanoa mis­tä tahan­sa, mikä on ihan tyhmää!

  20. #3276. Lauantai, 13. elokuuta 2005 klo 23.00.15, kirjoittanut -C-.
    -C-

    Sun äitis: Kii­tos his­to­rii­kis­ta :) Minus­ta sinun nime­no­maan pitäi­si tar­jo­ta merk­kiä mai­nit­se­mal­le­si esi­mer­kil­le. Kun taas tuon haluk­kaat voi­vat kut­sua kylään -menet­te­lyn pal­jas­tu­mi­nen him­men­tää nyt kyl­lä äidin pos­ken kiil­toa. Merkissä.

    Boi­kot­te­ja on pys­ty­tel­ty pie­nem­mis­tä­kin asiois­ta, mut­ta näin van­ha­na kapi­nal­li­se­na sopii jo lip­sua jalois­ta peri­aat­teis­ta. Kun mar­gi­naa­li kuu­luu vakio­lu­ke­mis­too­ni. Mut­ta niin­hän sitä lip­su­vis­sa nah­ka­ken­gis­sä­kin vas­tus­te­taan eläin­ten kai­ken­lais­ta hyö­dyn­tä­mis­tä ja riistoa.

  21. #3277. Sunnuntai, 14. elokuuta 2005 klo 2.59.08, kirjoittanut ElinaA.
    ElinaA

    Ja suo­ma­lai­set muka hil­jai­sia ja vähäsanaisia. ;)

  22. #16262. Maanantai, 11. lokakuuta 2010 klo 19.57.09, kirjoittanut Jani.
    Jani

    […] Suo­ma­lai­nen hil­jai­suus -mer­kin­nän kom­men­teissa käy­dään minus­ta mer­kit­tä­vää keskustelua […]

Tämän postauksen kommentointi on suljettu.

  • kesäkuu 2012
  • toukokuu 2012
  • huhtikuu 2012
  • maaliskuu 2012
  • helmikuu 2012
  • tammikuu 2012
  • joulukuu 2011
  • marraskuu 2011
  • lokakuu 2011
  • syyskuu 2011
  • elokuu 2011
  • heinäkuu 2011
  • kesäkuu 2011
  • toukokuu 2011
  • huhtikuu 2011
  • maaliskuu 2011
  • helmikuu 2011
  • tammikuu 2011
  • joulukuu 2010
  • marraskuu 2010
  • lokakuu 2010
  • syyskuu 2010
  • elokuu 2010
  • heinäkuu 2010
  • kesäkuu 2010
  • toukokuu 2010
  • huhtikuu 2010
  • maaliskuu 2010
  • helmikuu 2010
  • tammikuu 2010
  • joulukuu 2009
  • marraskuu 2009
  • lokakuu 2009
  • syyskuu 2009
  • elokuu 2009
  • heinäkuu 2009
  • kesäkuu 2009
  • toukokuu 2009
  • huhtikuu 2009
  • maaliskuu 2009
  • helmikuu 2009
  • tammikuu 2009
  • joulukuu 2008
  • marraskuu 2008
  • lokakuu 2008
  • syyskuu 2008
  • elokuu 2008
  • heinäkuu 2008
  • kesäkuu 2008
  • toukokuu 2008
  • huhtikuu 2008
  • maaliskuu 2008
  • helmikuu 2008
  • tammikuu 2008
  • joulukuu 2007
  • marraskuu 2007
  • lokakuu 2007
  • syyskuu 2007
  • elokuu 2007
  • heinäkuu 2007
  • kesäkuu 2007
  • toukokuu 2007
  • huhtikuu 2007
  • maaliskuu 2007
  • helmikuu 2007
  • tammikuu 2007
  • joulukuu 2006
  • marraskuu 2006
  • lokakuu 2006
  • syyskuu 2006
  • elokuu 2006
  • heinäkuu 2006
  • kesäkuu 2006
  • toukokuu 2006
  • huhtikuu 2006
  • maaliskuu 2006
  • helmikuu 2006
  • tammikuu 2006
  • joulukuu 2005
  • marraskuu 2005
  • lokakuu 2005
  • syyskuu 2005
  • elokuu 2005
  • heinäkuu 2005
  • kesäkuu 2005
  • toukokuu 2005
  • huhtikuu 2005
  • maaliskuu 2005
  • helmikuu 2005
  • tammikuu 2005
  • joulukuu 2004
  • marraskuu 2004
  • lokakuu 2004
  • syyskuu 2004
  • elokuu 2004
  • heinäkuu 2004
  • kesäkuu 2004
  • toukokuu 2004
  • huhtikuu 2004
  • maaliskuu 2004
marginaalin HTML5-moottorina
WordPress 6.9 ja ubudu.
all rights reversed
tietosuojakäytäntö