marginaali


  Epämääräisimmät hakusanat, joilla marginaaliin on saavuttu hakukoneista kuluvalla viikolla »

Ilman miestä

#1697. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 20.07.55, kirjoittanut Jani. 23 kommenttia.

Minus­ta maa­il­mas­sa on sem­moi­nen inhot­ta­va epä­suh­ta. Se on se, ettei­vät nai­set oikeas­ti tar­vit­se mie­hiä. Minus­ta on aina tun­tu­nut sil­tä, ja tuos­sa Näky­mät­tö­män tytön jutus­sa se vain ikään kuin sai ensim­mäis­tä ker­taa sanal­li­sen ilmai­sun jon­kun nai­sen toi­mes­ta ilman mitään kat­ke­raa tai vihais­ta tun­net­ta, jol­lais­ten val­las­sa sel­lais­ta nyt tie­tys­ti kyl­lä on aina tasai­sin välia­join kuul­lut huu­del­ta­van tai näh­nyt kir­joi­te­tun. #

Epä­suh­tai­sek­si tilan­teen tekee se, että minus­ta kui­ten­kin mie­het ilmi­sel­väs­ti tar­vi­vat nai­sia. Eivät aivan kaik­ki, mut­ta minus­ta kui­ten­kin sel­väs­ti useam­mat mie­het tar­vit­se­vat nai­sia kuin nai­set mie­hiä. Monet minun mie­les­tä­ni mies­tä tar­vit­se­mat­to­mat nai­set eivät kui­ten­kaan jos­tain syys­tä ole ilman mies­tä, vaan monet niis­tä­kin nai­sis­ta, jot­ka ovat mie­hen kans­sa, ovat sitä ikään kuin jon­kin­lai­sen tavan vuok­si. Siis vähän samal­la lail­la kuin suo­ma­lai­set kuu­lu­vat kirk­koon: eivät sii­tä monet­kaan oikeas­ti saa irti mitään, päin vas­toin, mak­sa­vat vain tur­has­ta, mut­ta ei nyt vaan kui­ten­kaan raas­ki­ta ero­ta­kaan sii­tä, kun kaik­ki muut­kin sii­hen kuu­lu­vat. Ja kun omat van­hem­mat­kin kuu­lui­vat. Ja iso­van­hem­mat. Ja isoi­so­van­hem­mat. Ja isoi­soi­so… #

Suo­mes­sa ei kui­ten­kaan onnek­si ole minus­ta ihan sel­lais­ta nais­ten “pak­ko saa­da mies” -kult­tuu­ria, jol­lai­sen puo­les­ta var­sin­kin ame­rik­ka­lai­set niin sano­tut romant­ti­set kome­diat ja tie­tys­ti myös Kink­kue­lä­män tapai­set okset­ta­vat sar­jat todis­te­le­vat. Teki­si mie­le­ni sanoa, että se on ame­rik­ka­lais­ta kult­tuu­ria, mut­ten kui­ten­kaan sii­tä puo­les­ta sikä­läis­tä kult­tuu­ria tie­dä muu­ta kuin tuon, mitä nuo fik­tii­vi­set kuvauk­set anta­vat ymmär­tää, ja sii­tä tus­kin kan­nat­taa vetää min­kään­lai­sia vaka­via joh­to­pää­tök­siä. Mut­ta itse asias­sa niis­sä­kin tari­nois­sa minä olen näke­vi­nä­ni vain nai­sia, jot­ka ovat mie­hen­tar­pees­saan niin epä­toi­voi­sia juu­ri sik­si, että se mie­hen­tar­ve tosia­sias­sa onkin täy­sin kei­no­te­koi­nen ilmiö, jon­kin­lai­nen kult­tuu­ril­li­nen ehdol­lis­tu­ma. Sen takia ne nai­set eivät kos­kaan voi löy­tää etsi­mään­sä; eivät sik­si, että­kö se hei­dän vas­ta­kap­pa­leen­sa pii­loi­li­si jos­sain tai sitä ei ker­ta kaik­ki­aan oli­si ole­mas­sa­kaan, vaan sik­si, että he etsi­vät avain­ta, vaik­ka heil­lä itsel­lään ei oli­si ensim­mäis­tä­kään luk­koa. #

Min­kä­hän­lai­seen tilan­tee­seen joh­tai­si se, että tämä yhtäk­kiä val­ke­ni­si kai­kil­le nai­sil­le? Siis jos eläi­sim­me rin­nak­kais­to­del­li­suu­des­sa, jos­sa oli­si mah­dol­lis­ta se, että loput­kin suo­ma­lai­set nimi­kris­ti­tyt yhtäk­kiä käsit­täi­si­vät evan­ke­lis-lute­ri­lai­sen kir­kon tur­huu­den, ja jät­täi­si­vät sen, jol­loin myös kaik­ki maa­il­man nai­set yhtäk­kiä käsit­täi­si­vät, ettei­vät tosia­sias­sa tar­vit­se mie­hiä? #

Puhun täs­sä ehkä hämää­vän epä­mää­räi­sin käsit­tein, kun puhun tar­vit­se­mi­ses­ta. En tar­koi­ta sek­siä, eri­lai­sia mies­ten ja nais­ten töi­tä tai niin päin pois, vaan jotain syvem­pää. Jotain sel­lais­ta, mitä ilman aina­kaan minä en kyke­ne kuvit­te­le­maan itseä­ni elä­mään lop­pue­lä­mää­ni. Tai aina­kaan en kyke­ne kuvit­te­le­maan elä­vä­ni sitä onnel­li­se­na, koko­nai­se­na. #

Kos­ka jos­tain syys­tä aina, kun mis­sä tahan­sa päin net­tiä suku­puo­len ja suku­puol­ten väli­set erot nos­taa koros­te­tus­ti esil­le, tun­nu­taan taker­tu­van sii­hen, että “no en minä aina­kaan, vaik­ka olen suku­puol­ta X” niin, että näi­tä suku­puo­li­asioi­ta vaki­tui­ses­ti käsit­te­le­vät tahot ovat jo ryh­ty­neet varus­ta­maan jut­tun­sa varoi­tuk­sel­la sii­tä, että suku­puo­les­ta puhut­taes­sa ei tar­koi­te­ta kir­jai­mel­li­ses­ti joka ikis­tä kysei­sen suku­puo­len edus­ta­jaa, tun­sin minä­kin tar­vet­ta teh­dä tätä kir­joit­taes­sa­ni niin, jot­tei sii­hen tar­tut­tai­si. Mut­ta enpäs tee. Sii­nä­hän tart­tu­kaa, hah! #

“…hah! …ah! …h!”, vas­ta­si Blo­gos­la­vian per­jan­tai-illan tyh­jyy­den kai­ku. #

 
« Kuinka hyvin tunnistaa kasvot?
•)) 23 kommenttia postaukselle Ilman miestä. ↩
  1. #4995. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 20.32.48, kirjoittanut Eufemia.
    Eufemia

    Mer­kit­si­si­kö­hän “kaik­ki maa­il­man nai­set yhtäk­kiä käsit­täi­si­vät, ettei­vät tosia­sias­sa tar­vit­se mie­hiä” samaa kuin se, että kaik­ki maa­il­man nai­set yhtäk­kiä käsit­täi­si­vät, ettei mies ole hei­dän menes­tyk­sen­sä mit­ta­ri? Tai ettei mies­tä aina­kaan tar­vit­se, tai ehkei edes kan­na­ta aja­tel­la ollen­kaan oman onnis­tu­nei­suu­den osoittimena?

    “Pak­ko saa­da mies”-kulttuuri ja sii­hen kuu­lu­vat hah­mot, jot­ka eivät kos­kaan voi löy­tää etsi­mään­sä, tun­tu­vat liit­ty­vän samaan asi­aan: kyse ei ole kyvyt­tö­myy­des­tä löy­tää ihmis­tä, jon­ka kans­sa tuli­si toi­meen, vaan epävr­muu­des­ta, että jos­ko sitä kui­ten­kin voi­si toi­saal­la menes­tyä vie­lä parem­min. Että tämä­kö nyt on mer­kit­tä­vin­tä ja arvos­te­tuin­ta, mitä tulen saa­maan aikaan? Tulee mie­leen mies, joka vaih­taa jat­ku­vas­ti työpaikkaa.

    Tuo­han voi­si olla hyvä oivallus.

  2. #4996. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 20.37.08, kirjoittanut Lord Boredom.
    Lord Boredom

    Itseä­ni­kin tym­pii aina alle­vii­va­ta, että näis­sä asiois­sa jou­tuu aina pelaa­maan yleis­tyk­sil­lä, ja usein omil­la havain­noil­la ja koke­muk­sil­la (mil­lä­pä muullakaan…)

    Mut­ta minus­ta tun­tuu kyl­lä, että Suo­mes­sa­kin nai­sil­la ilme­nee “pak­ko saa­da mies”-ilmiö. En sit­ten tie­dä, kuin­ka yleis­tä se on, mut­ta pää­tel­len baa­ri­kult­tuu­ris­ta ja sii­tä, että kov­ni monel­la kui­ten­kin se mies tun­tuu olevan.

  3. #4997. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 21.11.13, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Eufe­mia: “Mer­kit­si­si­kö­hän “kaik­ki maa­il­man nai­set yhtäk­kiä käsit­täi­si­vät, ettei­vät tosia­sias­sa tar­vit­se mie­hiä” samaa kuin se, että kaik­ki maa­il­man nai­set yhtäk­kiä käsit­täi­si­vät, ettei mies ole hei­dän menes­tyk­sen­sä mit­ta­ri? Tai ettei mies­tä aina­kaan tar­vit­se, tai ehkei edes kan­na­ta aja­tel­la ollen­kaan oman onnis­tu­nei­suu­den osoittimena?”

    Sikä­li, kuin se mie­his­sä roik­ku­mi­nen sii­tä joh­tuu, että sen ainut tar­koi­tus on yrit­tää todis­tel­la omaa menes­tys­tä, onnis­tu­nei­suut­ta, ehkä perä­ti kel­vol­li­suut­ta, niin sitä­pä se juu­ri­kin mer­kit­si­si. Itse­pä en tuo­ta­kaan tul­lut ajatelleeksi.

  4. #4998. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 21.13.24, kirjoittanut Kuraattori.
    Kuraattori

    Höh, ihmi­set saa aikaan ihan lii­an pit­kiä kir­joi­tuk­sia omil­le blo­geil­leen, ja sit­ten kun yrit­tää nii­hin kom­men­toi­da, niis­tä tulee niin pit­kiä että oli­si pitä­nyt teh­dä oma mer­kin­tä ja track­back ja… ja nyt olen tässä.

    Nai­nen ei tar­vit­se mies­tä, mut­ta nai­sel­la on hyvä olla mies ja nai­sel­le tekee hyvää jos täl­lä on mies. Ja sama toi­sin­päin. Lisään­ty­mis­vie­tit yms sik­seen, mut­ta näin on.

  5. #4999. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 21.14.08, kirjoittanut Jani.
    Jani

    L.B.: Var­mas­ti minä­kin tur­vau­tui­sin sen alle­vii­vaa­mi­seen, jos näis­tä suku­puo­li­asiois­ta useam­min kir­joit­te­li­sin, ja yhtä var­mas­ti myös minua vitut­tai­si yhtä lail­la niin jou­tua teke­mään. Onnek­si minul­la ei kovin usein ole näis­tä juu­ri­kaan kir­joi­tet­ta­vaa. Itse asias­sa ei juu­ri­kaan kos­kaan, oli­ko­han tämä perä­ti ensim­mäi­nen täs­tä aihees­ta koko pian kak­si­vuo­ti­sen kir­joi­tus­his­to­ria­ni aikana?

  6. #5000. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 21.16.14, kirjoittanut Saara.
    Saara

    Jani, tuo oli hir­vit­tä­vän hyvä pos­taus. Kii­tos siitä.

  7. #5001. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 21.19.50, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Kuraat­to­ri: Äh, älä tule tän­ne noin tyh­jen­tä­vin ja maan­lä­hei­sin vas­tauk­sin! Tyreh­tyy koko ker­ran­kin alka­ma­ni suku­puo­li­kes­kus­te­lu heti alkuunsa.

    No mut­ta itse asias­sa minä olen samaa miel­tä tuos­ta vain toi­sin päin: nai­nen ei tar­vit­se ja nai­sel­la on hyvä olla, mut­ta mie­hel­le ei ole pel­käs­tään hyvä olla, vaan mies tarvitsee.

    Eli tar­kem­min sanot­tu­na: minun koke­mus­pii­ris­sä­ni on roi­mas­ti enem­män itsel­li­siä nai­sia kuin itsel­li­siä miehiä.

  8. #5002. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 21.21.16, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Saa­ra: … Noh, minä nyt joten­kin unoh­din, mitä tuol­lai­seen sano­taan. Ole hyvä? Kii­tos? No, sitä kum­min­kin, sellaista.

  9. #5003. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 21.27.35, kirjoittanut Kuraattori.
    Kuraattori

    Okei, en tule. Ehkä itsel­lä­ni vain ei taas­kaan ole aikaa osal­lis­tua näin hyvään aihee­seen. Tai rah­kei­ta. Mut­ta kyl­lä jämp­ti on niin että…

  10. #5004. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 21.39.44, kirjoittanut Timo.
    Timo

    Jos­sain oli tut­ki­mus­ta, että mie­hil­le on ter­vey­ten­sä kan­nal­ta parem­pi olla pari­suh­tees­sa (kait nai­sen kans­sa, en muis­ta oli­ko sitä erik­seen sanot­tu) kuin yksik­seen. Nai­sil­le taas ei ollut eroa tuos­sa samas­sa asias­sa, eli se aina­kin puol­tai­si tuo­ta kirjoitusta.

  11. #5005. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 21.44.48, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Kuraat­to­ri: Mut­ta mitä pahaa on pos­tauk­sen mit­tai­sik­si venäh­tä­neis­sä kom­men­teis­sa, jot­ka voi vie­dä omaan blo­giin track­bac­kin kans­sa? Minua ilah­dut­taa aina, kun löy­dän jon­kun aiheen, jos­ta huo­maan innos­tu­va­ni niin, että kom­ment­ti tur­po­aa pos­tauk­sek­si. Ei sitä sen hie­nom­mak­si tar­vi tekey­tyä blo­gis­saan kuin kommenteissaan.

    Itse asias­sa sen­kin takia tyk­kään niis­tä omis­ta pos­tauk­sis­ta­ni, jot­ka ovat syn­ty­neet kom­men­teis­ta, kun tie­dän, että nii­tä en ole aja­nut yhtä anka­ran sen­suu­ri­ko­neen läpi kuin pos­tauk­se­ni yleensä.

  12. #5006. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 21.46.36, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Timo: Tot­ta tosi­aan! Muis­tan­pa tuon tut­ki­muk­sen minä­kin nyt, kun sen mainitsit.

  13. #5007. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 21.47.49, kirjoittanut Kuraattori.
    Kuraattori

    Usein käy vaan niin että kun on saa­nut tämän sun ruu­dun täy­teen, tai edes puo­leen väliin, ja alkaa miet­ti­mään että tekis­kö pos­tauk­sen, ni joten­kin tyreh­tyy ajatuksenjuoksu.

    On toki tot­ta, että var­sin­kin täl­lä sun blo­gil­la pit­kät kom­men­tit on tun­tu­nu ter­ve­tul­leil­ta­kin. Mun piti oikeas­taan kir­jot­taa kes­kus­te­lu­blo­gi-ilmiös­tä, luon­nok­sek­si on jää­ny tois­tai­sek­si. Hyvä kun toit asian esille. :)

  14. #5008. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 22.46.00, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Ahaa, eli pitää ruve­ta teke­mään pää­tök­siä vas­ta sii­nä vai­hees­sa kun on sanot­ta­van­sa kom­ment­ti­loo­taan sano­nut. Siis vas­ta sii­nä vai­hees­sa tekee valin­nan, että pai­naa­ko kom­ment­ti­loo­dan jul­kai­su­nap­pia vai cut&pasten jäl­keen blo­gi­sof­tan julkaisunappia.

    Vaik­ka tosia­sias­sa se on kyl­lä han­ka­laa. Aina­kin minä tuon pit­kik­si venäh­tä­neet kom­men­tit blo­gi­sof­taan jo kes­ke­ne­räi­si­nä ja kir­joi­tan lopun sanot­ta­va­ni sin­ne sitten.

    Mut­ta tätä ei siis pidä ottaa siten, ettei­vät­kö pit­kät kom­men­tit oli­si vas­te­des­kin ter­ve­tul­lei­ta. Yri­tän vain joka kään­tees­sä kan­nus­taa tyyp­pe­jä kir­joit­ta­maan blogeihinsa ;)

  15. #5009. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 22.53.20, kirjoittanut Pälli.
    Pälli

    No, jos aja­tel­laan ihan kur­jan käy­tän­nöl­li­ses­ti, niin eikös ole parem­pi näin päin. Mie­hiä ilmei­ses­ti alkaa olla jo alle puo­let väes­tös­tä, ja mää­rä on jos­tain mys­ti­ses­tä syys­tä vähe­ne­mään päin?

    Kir­joi­tuk­ses­ta­si tulee mie­leen minä ja ystä­vä­ni vuo­sia sit­ten, kun en ollut vie­lä tavan­nut Mii­kaa enkä seu­rus­tel­lut kos­kaan. Ystä­väl­lä­ni sen sijaan oli pit­kä suh­de taka­na. Minul­le ilman mies­tä ole­mi­nen oli kai­puu­ta, mut­ta täs­sä tilan­tees­sa on vai­kea sanoa, mil­lais­ta oli­si ollut elää koko elä­män­sä ilman mies­tä. Luu­li­sin, että kai­paus oli­si aina­kin jat­ku­nut tosi suu­re­na. Mut­ta että puo­li­kas? Var­maan oli­sin tun­te­nut itse­ni aina­kin jol­lain lail­la KOKOnaiseksi. ;)

    Ystä­väl­le­ni elä­mä ilman mies­tä oli­si joka tapauk­ses­sa ollut yhtä helvettiä.

    Kyl­ki­luus­ta on tul­lut lii­an itse­näi­nen? ;D

  16. #5010. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 22.58.35, kirjoittanut Melkein Blogi.
    Melkein Blogi

    Kom­ment­ti­kes­kus­te­lus­ta

    Janin kans­sa alkoi pie­ni kes­kus­te­lu kom­men­teis­sa kes­kus­te­luis­ta, tai oikeas­taan pit­kik­si veny­vis­tä kom­men­teis­ta. Tämä kir­joi­tus syn­tyi sit­ten taas siitä.
    Jot­kut blo­git saa­vat par­haan sisäl­tön­sä juu­ri kom­men­teis­sa virin­nees­tä kes­kus­te­lus­ta. Ly…

  17. #5011. Perjantai, 18. marraskuuta 2005 klo 23.11.29, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Päl­li: Niin itse­näi­sek­si en kaik­kia nai­sia toki väit­täi­si, että­kö koko­naan ilman min­kään­lai­sia mies­suh­tei­ta voi­si­vat ikän­sä elää tun­te­mat­ta mitään kai­puu­ta. Kyl­lä tekin toki olet­te bio­lo­gi­sia olen­to­ja tar­pei­nen­ne, mut­ta ne tar­peet tun­tu­vat suun­tau­tu­neen eri taval­la, joten­kin pal­jon laa­jem­mal­le alu­eel­le niin, että se osuus, joka niis­tä suun­tau­tuu mie­hiin nime­no­maan suku­puo­len­sa edus­ta­ji­na, tun­tuu val­ta­van pal­jon pie­nem­mäl­tä kuin mie­hen tar­peis­ta se osuus, joka on suun­tau­tu­nut nai­siin naisina.

  18. #5012. Lauantai, 19. marraskuuta 2005 klo 6.51.20, kirjoittanut Satu.
    Satu

    Hei,Tartteeko kuraat­to­ri sexi.? Does make you feel GOOD!!!for a while.
    Puhu­vat­ko miehet?Mita NAISET haluavat/tarvitsevat ela­mal­ta ja HALLOO…MIEHET…TULEVAISUUDELTA!!!Miksi,? Nyky nai­nen tart­ti­si mies­ta??? Jani VASTAA!!!Onhan mie­het jos­kus mukavia,muttta niin on koiratkin.

  19. #5013. Lauantai, 19. marraskuuta 2005 klo 9.32.27, kirjoittanut Jani.
    Jani

    My point exact­ly! Itse asias­sa minus­ta tun­tuu, että jos minä oli­sin nai­nen, niin se koi­ra oli­si parem­pi vaih­toeh­to, jos ainoas­taan sel­lai­seen jos­kut­tai­seen muka­vuu­den­tar­pee­seen sitä tois­ta kaipaisin.

  20. #5014. Lauantai, 19. marraskuuta 2005 klo 14.25.16, kirjoittanut Parajänis.
    Parajänis

    Nai­sil­la on laa­jem­mat sosi­aa­li­set ver­kos­tot kuin mie­hil­lä. Nai­nen voi tyy­dyt­tää lähei­syy­den­tar­vet­taan ystä­vä­pii­rin sisäl­lä, kun taas monel­la mie­hel­lä ei ole oikein ketään, jon­ka kans­sa puhua vakavasti.

  21. #5015. Lauantai, 19. marraskuuta 2005 klo 14.46.06, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Minus­ta mies­ten kans­sa ei oikein edes voi puhua vaka­vas­ti. Ehkä sen takia minun vink­ke­lis­tä­ni tun­tuu­kin niin luon­te­val­ta aja­tel­la, ettei­vät nai­set tar­vit­se mie­hiä, mut­ta mie­het tar­vit­se­vat naisia.

  22. #5016. Torstai, 24. marraskuuta 2005 klo 10.35.29, kirjoittanut Pälli.
    Pälli

    Mik­si ei voi puhua vakavasti?

    Siis hä? En ymmärrä…

  23. #5017. Torstai, 24. marraskuuta 2005 klo 10.42.53, kirjoittanut Jani.
    Jani

    Sik­si, että jos vas­ta­puo­li on kes­ki­ver­to­mies, niin koko ajan on vaa­ra­na tul­la vää­rin ymmär­re­tyk­si, kun kes­kus­te­lu­kump­pa­nin empa­tia­lah­jat ovat onnet­to­mat, ja pahim­mas­sa tapauk­ses­sa oman itsen­sä vil­pit­tö­män emo­tio­naa­li­sen pal­jas­ta­mi­sen pal­kak­si saa ilke­ää naurua.

Tämän postauksen kommentointi on suljettu.

  • kesäkuu 2012
  • toukokuu 2012
  • huhtikuu 2012
  • maaliskuu 2012
  • helmikuu 2012
  • tammikuu 2012
  • joulukuu 2011
  • marraskuu 2011
  • lokakuu 2011
  • syyskuu 2011
  • elokuu 2011
  • heinäkuu 2011
  • kesäkuu 2011
  • toukokuu 2011
  • huhtikuu 2011
  • maaliskuu 2011
  • helmikuu 2011
  • tammikuu 2011
  • joulukuu 2010
  • marraskuu 2010
  • lokakuu 2010
  • syyskuu 2010
  • elokuu 2010
  • heinäkuu 2010
  • kesäkuu 2010
  • toukokuu 2010
  • huhtikuu 2010
  • maaliskuu 2010
  • helmikuu 2010
  • tammikuu 2010
  • joulukuu 2009
  • marraskuu 2009
  • lokakuu 2009
  • syyskuu 2009
  • elokuu 2009
  • heinäkuu 2009
  • kesäkuu 2009
  • toukokuu 2009
  • huhtikuu 2009
  • maaliskuu 2009
  • helmikuu 2009
  • tammikuu 2009
  • joulukuu 2008
  • marraskuu 2008
  • lokakuu 2008
  • syyskuu 2008
  • elokuu 2008
  • heinäkuu 2008
  • kesäkuu 2008
  • toukokuu 2008
  • huhtikuu 2008
  • maaliskuu 2008
  • helmikuu 2008
  • tammikuu 2008
  • joulukuu 2007
  • marraskuu 2007
  • lokakuu 2007
  • syyskuu 2007
  • elokuu 2007
  • heinäkuu 2007
  • kesäkuu 2007
  • toukokuu 2007
  • huhtikuu 2007
  • maaliskuu 2007
  • helmikuu 2007
  • tammikuu 2007
  • joulukuu 2006
  • marraskuu 2006
  • lokakuu 2006
  • syyskuu 2006
  • elokuu 2006
  • heinäkuu 2006
  • kesäkuu 2006
  • toukokuu 2006
  • huhtikuu 2006
  • maaliskuu 2006
  • helmikuu 2006
  • tammikuu 2006
  • joulukuu 2005
  • marraskuu 2005
  • lokakuu 2005
  • syyskuu 2005
  • elokuu 2005
  • heinäkuu 2005
  • kesäkuu 2005
  • toukokuu 2005
  • huhtikuu 2005
  • maaliskuu 2005
  • helmikuu 2005
  • tammikuu 2005
  • joulukuu 2004
  • marraskuu 2004
  • lokakuu 2004
  • syyskuu 2004
  • elokuu 2004
  • heinäkuu 2004
  • kesäkuu 2004
  • toukokuu 2004
  • huhtikuu 2004
  • maaliskuu 2004
marginaalin HTML5-moottorina
WordPress 6.9 ja ubudu.
all rights reversed
tietosuojakäytäntö