Gyneko?
#2127. Keskiviikko, 12. huhtikuuta 2006 klo 20.38.18, kirjoittanut Jani. 27
Tämä saattaa nyt kyllä olla iänkaiken vanha kysymys (missä tapauksessa siihen on toivottavasti jo vastauskin löydetty, ja joku sen kertoo), mutta tuli tuosta Saaran blogista ajan tasalle pyrkiessäni mieleen, että mahtavatkohan gynekologit katsella vapaa-ajallaan naisen sukuelimen kuvia kiihottuakseen samalla lailla kuin… öh, no, ei-gynekologit? #
Kun jos tekevät, niin sehän on vähän niin kuin jos pizzeriayrittäjä, joka päivät päästään vääntää pizzoja lafkassaan, tulisi illalla kotiinsa ja alkaisi siellä sitten tekemään nälkäänsä pizzaa. En tiedä, mutta olen kuullut ja voin kuvitella, ettei se oikein maistu miltään siinä vaiheessa. #
Oli miten oli, niin nyt kun minä olen mies ja tiedän mitä miehet tietävät, niin voin sanoa, että jos olisin nainen, mutta tietäisin edelleen, mitä miehet tietävät, niin minä kyllä välttelisin viimeiseen asti miespuolisen gynekologin päästämistä jalkojeni väliin. #
- “Gynecologist Gets Two Years’ Probation for Sexual Battery”
- “Gynecologist charged with sexual assault”
- “Gynecologist with twin on trial for sexually abusing his patients”
- “Cops Nab Fake Gynecologist”
- “Gynecologist charged with rape, sexual battery”
- “Warwick gynecologist admits stalking patients for sex”
Niin, muistahan vielä, että kunnolliseen gynekologiseen tutkimukseen kuuluu myös rintojen tunnustelu :) Voisin kertoa ehkä hieman ikävän kokemuksen (oman siis) ikivanhasta miespuolisesta gynestä tuolla sairaalan polilla, mutta en kerro.
Ja yleensähän se on joku terveyskeskuksen omalääkäri joka sinne pimppaan kurkkii. Minulla on myös ollut hauskaa kyseisen toimenpiteen aikana, miespuolista lääkäriä vähän ehkä nolotti :o) Ajattelet takuulla heti seksijuttuja, ehei! Ehei, niistä ei ollut kyse, ei myöskään mistään nolosta.
Arvasinhan minä, että tästä kirjoittaminen on virhe. Juuri tuon verran minä pystyin omin nokkineni noloudeltani asiasta kirjoittamaan, mutta huomata, että joku on sen lukenut ja sitten vielä kirjoittaa samasta aiheesta… aargh! Kiusallistakiusallistasuperkiusallista!
Minä olen kirjallinen impotentti!
Höpö, höpö, asiassa ei ole oikeasti mitään noloa. Eikä alapäästä kannata tehdä mitään hurjan noloilun aluetta, miksi ihmeessä pitäisi.
Tässä ei ole mitään kiusallista, ei niin minkäänlaista. Kiusallista voi olla ehkä suhtautuminen.
Eikö se olekaan niin, että kun on nähnyt yhden, on nähnyt ne kaikki.
Miä: Onpa. Onpaonpaonpa. Eihän näistä voi puhua. Ei voi!
Saara: En osaa sanoa, kun en ole nähnyt niitä kaikkia.
Mua aina pelottaa se, että pimpsani jostain käsittämättömästä syystä kostuisi siinä tilanteessa ja miettiessäni sitä odotushuoneessa alkaa oleen yhä varmempi siitä, että mitä enemmän sitä asiaa ajattelee, sitä varmemmin niin tulee tapahtuun (voin kyllä silti puhtaalla omatunnolla sanoa, että niin ei ole käynyt).
Tosin onneksi se ainut miespuolinen (kunnallislääkäri, jee) laittoi instrumentteihinsa niin paljon liukastetta, etten ymmärrä, miten se enää edes näki se vaahtomäärän läpi yhtään mitään. Joten ei ainakaan tarvinnut nolostua, kun toinen oli vielä nolompi (se oli oikeasti ihan nolona).
Mua nolottaa se, kun en osaa pitää päätäni kiinni, vaan aina selitän tällaisia asioita kaikille.
En. Pysty. Lukemaan. Enkä. Ajattelemaan.
Apuaapuaaaaapuuuuaaaa.
Olisi mulla ollut yksi nolompikin aiheeseen liittyvä juttu, mutta jätän väliin, kun kokemuksesta tiedän, että kuulijat alkaa kiljuun korkealta ja kovaa myötähäpeästä XD
On mulla siis jotain sensuuria vielä jäljellä…
Jos normaalikaverisikin reagoivat noin niin minä luultavasti halkeaisin häpeästä sille altistuttuani. Rrr-ripp!
Norsis; lääkärin työtä helpottaa jos nainen on kosteana.. Joten mikä “häpeä” se on? Ja itseen sattuu vähemmän kun limakalvot ovat vastaanottavaisemmat. Kuinka monta kertaa gyne kuitenkin sanoo “rentoudu” jne?
Jani: Voisin hyvin kuvitella että gyne vapaa-aikanaan on ihan yhtä kiinnostunut siitä pimpasta kuin kuka tahansa mies. Miksi? Koska sen Oman naisen pimppa on ihan erityinen. Ei sitä pimpan takia sitä pimppaa katsella, vaan sitä katsellaan ja hyväillään jotta toinen saa siitä nautintoa. Ja sitten se toinen voihkii, kiemurtelee mielihyvästä jne, joten siinä vaiheessa sitten tilanne on täysin eri.
Pizzanpaistaja-vertaus siis; Jos tekee päivät pitkät salamipizzaa, on hyvinkin mahdollista, että istuu kotonaan vapaapäivänä tekemässä itselleen iltapalaksi kinkkupizzaa..
Yleensä vaan nuo pizzeriamiehet eivät tee sitä pizzaa kotona, vaan vievät töistä suoraan kotiin pizzansa, mikä gynelle on yleensä mahdotonta.. :)
Itse ajattelisin asiaa sillä tavalla että gynekologi on ainakin koulutettu ammattilainen (tai hänellä on ainakin korkeasti koulutettu etusormi) kuten lääkärit yleensä (toivon mukaan), joka työskentelee nykymaailman mittapuilla varsin hygieenisissä oloissa. Kyllähän se tietysti on vaivaannuttavaa antaa jonkun tuntemattoman ronkkia alapäätään.
Enemmän minä ihmettelen sitä, että eikö genitaalien lävistäminen pelota? Itse en pidä ajatuksesta, että joku hikeä tihkuva karvanaama tökkisi sukupuolielintäni neulalla (muiden paikkojen lävistäminen ei ole niin ongelmallista saati pelottavaa).
Se juolahti myös mieleeni, että kun gynekologiksi opiskellaan, onko opetusvälineenä jokin kumista ja silikonista tehty, öhöm, replica, vai joutuuko joku naisparka nostamaan jalat telineille ja antautumaan keltanokkasohlojen käsiteltäväksi?
Ja gynekologin kanssa luulisi (palikkaloogisesti ajatellen) seksielämän olevan antoisampaa, kun se tietää kaikki oikeat paikat millimetrin tarkkuudella, että mihin pitää koskea. Vai onko sittenkään niin…? Mistä minä tiedän.
En minä tohdi muuta sanoa, kuin tuohon Brimin replica-pohdintaan, että ainakin rektaalitutkimuksia ja eturauhastutkimuksia varten on keinotekoiset apuvälineet (via Kissapesula), joten toivon hartaasti, että näin on myös ulkosynnyttimien suhteen. Vaikka sitä tietenkään tiedä, että pureeko jatkuva säästäminen tässäkin ja välinekulujen leikkaamiseksi g-oppilaista naispuoliset panaan harjoitteluvaiheessa kukin vuorollaan pöydälle… eih, en pysty edes ajattelem
“Norsis; lääkärin työtä helpottaa jos nainen on kosteana.. Joten mikä “häpeä” se on? Ja itseen sattuu vähemmän kun limakalvot ovat vastaanottavaisemmat. Kuinka monta kertaa gyne kuitenkin sanoo “rentoudu” jne?”
Ei se varsinaisesti häpeä olekaan, mutta kyllä varmaan jokainen häpeää jotain olematonta asiaa, mikä ei oikeasti ole häpeällistä.
Niin gynekologithan ovat tavallisen lääkärikoulutuksen jälkeen erikoistuneet synnytyksiin ja naistentauteihin. Tavallisten lääkäreidenkin koulutukseen kuuluvat mm. äitiysneuvolajaksot, joten ihan oikeita pimppoja siellä kyllä käsitellään.
Itse hoitsuopinnoissa olen kyllä huonolla replicalla harjoitellut virtsakatetrointia, mutta sekin vain siksi, että siinä voipi tulla enemmänkin vahinkoa oikealla ihmiselle, jos miten tahansa sorkkii. Harjoitteluissa sitten kyllä siirryimme katetroimaan ihka oikeita ihmisiä, naisia ja miehiä :)
Anaalinkaiveluun, eli tuseeraukseen ei ollut edes replicaa, mihin ihmeeseen sitä nyt tarvitsisi? Hienosti se onnistuu ihan ensikertalaiselta oikeankin ihmisen kanssa. Olen kokeillut :o)
Edellistä kommenttia hyväksikäyttäen havainnollistan tässä nyt, kuinka minä tämän ketjun kommentit pääasiassa luen:
“Niin gynekologithan ovat tavallisen lääkärikoulutuksen jälkeen erikoistuneet synnytyksiin ja naistentauteihin. Tavallisten lääkäreidenkin koulutukseen kuuluvat mm. äitiysneuvolajaksot, joten ihan oikeita pimpLÄÄÄLÄÄÄÄ, WÄÄÄWWÄÄÄ-ÄÄÄ ÄÄÄ VÄÄÄWÄÄÄ VIIUUVIIIUU UUAAUUAA. Harjoitteluissa sitten kyllä siirryimme katetroimMÖÖÖÖYYYYÄÄÄYYY VÖÖÖYYY UAUAUAUA ÄÄÄIIIHÄÄÄ. Olen kokEEEIIIOOO UUUAAAUU.”
Olet pahainen hupsu :)
Yritän vain suojella haurasta… mitä? Haurasta jotain. Tiedän, että jotain hyvin haurasta se on, jolla minä näitä seksiasioita koetan käsitellä. Eli olla käsittelemättä.
Jees, tiedän ja se jos mikä on pelottavaa. Äärimmäisen pelottavaa. No, minä nyt lopetan kiusimisen, vaikka jos totta puhun, ja miksenpä puhuisi, haluaisin kyllä kiusia vaikka kuinka paljon :)
Olen ilmeisesti ilkeä. Tai sitten en. (Pimppa.)
WAAAAAUUUAA
Nyt minä ymmärrän aavistuksen paremmit miksi vastustat sekasaunoja.…
Niinpä. Vastustan henkeen ja vereen.
Voi minkä virheen teit, oi mies! No mutta, nauroin silti aivan katketakseni näitä kommentteja lukiessani!!! Varmasti meiltä kaikilta naisilta löytyy niitä melko noloja pimpantutkimisgynekologiajuttuja… luulisin ainaskii.
Onneksi olen mies, onneksi!
Kyllä miehillä on helpompaa. Ei ole verenvuotoa kerran kuussa (ellei sitä itse itsellensä apuvälinein aiheuta) eikä gynekologeja sorkkimassa enemmän tai vähemmän koulutetuilla sormillaan.
Suojele Jani sitä haurasta jotakin. Jos on herkkä jollekin, niin ei kannata ehdoin tahdoin sitä kohtaa itsessä ärsyttää. Minäkään en mene kosketuskammoisena mihinkään ryhmähaliin vain kammosta päästäkseni (sitä vastoin saattaisi pahentua se).
Mitäs ne sanovatkaan… “Never trust anything that bleeds for a week and doesn’t die”.
oulussa on myös näitä virolaisia naisharjoittelijoita,kuulemma jotka tekevät sisätutkimuksen, jos potilaan mies ei ole antanut lupaa miesgynen, tehdä tutkimusta. mutta kas kummaa kuitissa lukee, matti meikäläinen teitä hoitanut lääkäri. sitten gynestä sanotaan asiasta ei voi antaa tietoja, asia on lääkärin ja potilaan välinen asia ja virolaiseen harjoitteliaankaan ei ole mitään yhteystietoja. ja gynekon kommentti , teidän on mentävä ammattiauttajalle selvittämään asianne.ihanaa potilaista välittämistä. ei ihme jos joillekkin pariskunnille tulee riitoja ja eroja,sillä jotkin miehet pitävät sen puolisonsa jalkovälin yksityisalueena ‚mihin toisilla miehillä ei asiaa