Lintuperspektiivi
#2733. Tiistai, 8. toukokuuta 2007 klo 22.20.36, kirjoittanut Jani. 13
Aina silloin tällöin ihmisen on hyvä ottaa hiukan perspektiiviä. Jo jonkin aikaa olen suunnitellut tekeväni kuvan, josta kävisi ilmi isoimpien lentävien ja lentäneiden otusten keskinäiset mittasuhteet, ja nyt minä sen tein. #
Olin suunnitellut tätä jo ennen eilistä Prismaa, joka kertoi pterosauruksista. En itse asiassa edes katsonut sitä. Aion kyllä katsoa uusinnan. #

Sääli, noiden kaikkien kaulat näyttävät kaikki turhan kaposilta. Linnuillahan ei ole hampaita? Noilla jälkimmäisillä taisi olla? Pistän silti Top 10 Itsemurhatavat -listalle.
Kiitos tästä.
Näköjään olivat hampaattomia nekin, mutta veikkaan, että tuommoisella nokalla tehtäisiin ihmisestä selvää jälkeä helposti siitä huolimattakin. Olkoonkin, että ne taisivat enimmäkseen syödä kalaa.
Miten pitkä on nykyisten albatrossien siipienväli?
Tuo kuvassakin oleva jättiläisalbatrossi on nykyisin elävistä se suurin, pisimmät sille todistettavasti mitatut kärkivälit ovat olleet lähes neljä metriä. Wikipediassa listatuista muut ovat sitten sitä huomattavasti pienempiä lukuunottamatta kuningasalbatrossia ja amsterdaminsaarenalbatrossia jotka nekin yltävät kolmeen metriin siipiväleillään.
Oho, ajattelin kysyväni hölmöjä, jos kysyn onko noita vielä elossa..*ü*
Son ISO albatrossi sitten.. Ja tästä tuleekin vain hauska sarjakuva jota joskus nuorena lueskelin. Se oli muistaakseni johonkin Shakespierin näytelmään perustuva, ja aika hauska juttu. Tai sitten se oli vain yksinkertaisesti runomittaan kirjoitettu. Voi näitä vanhoja aivojani..
Jacques Tardin Adele ja hirviö, kenties?
ei, ei se se ollut. Albumin nimi oli vain, Albatrossi. Kohtalokkaasti..
Ah, juu. Kunhan heitin vain, kun olin tuon Tardin albumin joskus miljoona vuotta sitten nähnyt jossain.
Veikkaanpa että etsitty sarjakuva on Hunt Emersonin versio Samuel Taylor Coleridgen Vanhan merimiehen tarinasta (Rime of the ancient mariner). Suosittelen etsimään sen kirjastosta ellei ole tuttu, tarina sinälläänkin on hieno, ja Emersonin sarjakuvasovitus vallan hillitön.
Eipä ole tuttu entuudestaan. Ja näköjään löytyy pääkirjaston hyllystäkin, joten täytyypä tutustua. Kiitoksia suosituksesta!
Pannaanpa tänne: .
[…] Aina silloin tällöin ihmisen on hyvä ottaa hiukan perspektiiviä. Tällä kertaa näkökulma on maailmankaikkeudellinen ja sen tarjoaa Google Video. # http://video.google.com/videoplay?docid=-3974466981713172831 […]