Dvd-tilauksen haasteet
#2761. Torstai, 14. kesäkuuta 2007 klo 13.31.07, kirjoittanut Jani. 12
Kotimaa nimittää blogimerkintöjä blogeiksi ja blogaajia blogisteiksi. Jeesus, auta! #
Katselin viime viikolla kirjastosta lainaamani Eloonjäämisen haasteet (The Trials of Life). Taattua Sir David -laatuahan se oli tietysti, joten ajattelin hankkia sen nisäkäs-, Elävä planeetta- ja muiden Attenborough-boksieni jatkoksi. En muista nähneeni sitä Anttilassa, vaikka voi olla, että liian suolainen hinta on saanut muistikuvan unohtumaan liian katkerana. #
Nettiä kolutessani alkoi uhkaavasti näyttää siltä, että noita on enää hädin tuskin missään. Mikrobitin hintaseurannassa ainoa tuota myyväksi ilmoittautunut liike oli Discshop, jonka toimintaan en viimeksi ollut kovin tyytyväinen, joten päätin, että ostan sen sieltä vain jos ei kerta kaikkiaan mistään muualta löydy. Pian se sitten onneksi löytyi Filmifriikistä ja vieläpä varsin edulliseen, kahdenkymmenenkahden euron hintaan. Discshopin tämänhetkinen hinta on yksitoista euroa enemmän. Filmifriikinkin varastotilanne tosin näyttää heikolta, mutta panin nyt kumminkin tilauksen sinne vetämään. #
Täytyy tuonkin putiikin osalta kyllä yhtyä MVnetin kritiikkiin: käyttöliittymä on aivan järkyttävä eikä toimituskuluja ole merkitty riittävän selvästi. Mutta menköön nyt tämän kerran, kun ilmeisesti ainoa vaihtoehto olisi se Discshop. #
[muokkaukset]
[muokkaus][klo]16.5.2007[/klo] 13:16 Lihavoin Jeesuksen.[/muokkaus]
[/muokkaukset] #
Kotimaa nimittää blogimerkintöjä blogeiksi ja blogaajia blogisteiksi.
Ehhehe. Nauraisin, mutta kun tuo on jo aika surkuhupaisaa.
En minäkään tiennyt että nauraako vai itkeä, kun tuon huomasin.
Hö, kutsuthan sinäkin bloggaajia blogaajiksi.
Enpä, minä kutsun blogaajia blogaajiksi.
Fair enough, kuten anglosaksiset toverimme toteavat…
Pahus kun en nyt löydä sitä, enkä sen myötä ole enää varmakaan että kirjoitinko minä sen vaiko vain ajattelin, mutta todellisuudessa minä valitsen käyttämäni sanan muodin mukaan siten, että uin aina vastavirtaan: olen blogaaja niin kauan kuin blogaajat ovat bloggaajia harvemmassa.
Minä katsoin tuossa eräänä yönä kuusi Blue Planet -sarjan jaksoa putkeen, kun yritin nukahtaa. Pitäisi kaiketi pyrkiä valitsemaan unettamiseen tarkoittavat katsottavat sen mukaan, ovatko ne unettavia.
Tulin vain sanomaan.
Tuo Elävä planeetta olisi ehkä Sinistä planeettaa hitusen parempi tuohon tarkoitukseen. En minä niinkään nyt sano, että se varsinaisesti huono ja unettava olisi, mutta ajat ovat kuitenkin sen verran muuttuneet tuolta 80-luvun alkupuoliskolta, ettei sitä nykyihminen enää viittäkymmentäviittä minuuttia oikein millään meinaa jaksaa yhteen ja samaan aiheeseen keskittyä. Varsinkin loppupuoleltaan ne jaksot tuntuvat hiukan… turhan ilmavilta.
Blogisteja on varmasti vielä harvemmassa kuin blogaajia.
Onneksi niin.
Et siis koe velvollisuudeksesi itseäsi kohtaan ryhtyä blogaajaakin vastavirtaisemmin blogistiksi?
En vähäisimmässäkään määrin.