Tarvitsisin pumpun
#8876. Lauantai, 11. heinäkuuta 2009 klo 14.43.41, kirjoittanut Jani. 14
Kävin tänään lämpöhalvausta uhmaten Prismassa. Ostin polkupyörään uuden sisäkumin, ja lisäksi mopin. Tarvitsen moppia, sillä aion siivota. #
Aion siivota, sillä olen irtisanonut kämppäni. #
Olen irtisanonut kämppäni, koska olen saanut asunnon Kirkkonummelta. #
Käytän yhden virkkeen kappaleita dramatiikkaa korostaakseni, koska olen nähnyt turistinkin käyttävän samaa tehokeinoa, ja hänen bloginsa vaikuttaa suositulta. #
Hyvä tehokeino on kuin naisen… tai siis, että eihän hyvää tehokeinoa voi käyttää liikaa. #
Polkupyörän korjaaminen meni vituiksi, sillä kumen lisäksi pumppuni on ollut rikki jo pitkään. Vanhojen sisäkumien venttiilien kanssa sitä pystyi kuitenkin yhä sopivasti puristamalla käyttämään. #
Se oli siis vähän niin kuin minun… tai siis, että kyllä se vielä oli käyttökelpoinen. #
Mutta tämän uuden sisäkumin venttiilin kanssapa se ei enää toimikaan. Niinpä en saanut renkaaseen ilmaa edes sitä vertaa, että olisin saanut sen paikalleen. Jos se olisi onnistunut, olisin voinut taluttaa pyörän marketille huomenna. Sinnehän nimittäin nyt on joka tapauksessa uusi reissu uuden pumpun hommaamiseksi tehtävä. Sitten olisin voinut sentään pyöräillä takaisin. #
[…] Blogasin: Tarvitsisin pumpun http://mummila.net/marginaali/2009/07/11/tarvitsisin-pumpun/ […]
Olen pari kertaa osallistunut pyörän sisäkumin paikkaamiseen, mutta se vaikuttaa aina yhtä scifiltä. Jos polkupyörä on scifiä, millä ajalla minun pitäisi elää?
Onnea uuteen kotiin & elämänvaiheeseen! Muista hyvästellä nykyiset seinäsi hyvin, jotteivät ne tule kummittelemaan uniisi hämmentävänä kaihontunteena, jota et osaa kohdistaa mihinkään.
Kiitoksia! Ja voi kunpa osaisinkin tuon riittävän hyvästelyn. Kaikki koskaan asumani asunnot, ja lisäksi liuta muutamien muidenkin asumia kummittelee mielessäni kipeästi ihan valveillakin.
Minäkään en uskoisi paikkaamisesta selviäväni, joten ostin suosiolla ihan uuden kumin. Hmm, tosin siihen paikkaamiseenkin olisi näköjään tarjolla hyvä, kuvitettu opas.
Hö, minä arvasin jo tuosta tavaranmyyntipäivityksestäsi että olet muuttamassa Kirkkonummelle.
Ihmettelinkin, kun ei siitä jo heti kommentoitukin. Mutta kaikki vaikuttavat olevan kesälaitumilla, sen verran hiljaista on yleisemminkin.
Onko muuten kamoja mennyt? Minä kelpuuttaisin ne baarijakkarat. Mutta olen Turussa.
Isä askarteli mulle sellaisen tosi hienon adapterin että voin sen kanssa täyttää pyörän kumit huoltoasemilla. Mutta en ole tainnut sitä kertaakaan käyttää koska en juurikaan pyöräile enkä jaksa taluttaa pyörää huoltoasemalle. Oikeastaan ongelmaa ei sitten ikinä ollutkaan, koska Ilkalla on pumppu.
Yhden virkkeen kappaleet on kyllä tehokkaita.
Voimia loppusiivoukseen! x)
Ugus: Mikään ei ole kelvannut kenellekään. Tätä menoa joudun raahaamaan kaiken mukanani, vaikken kyllä yhtään tiedä mihin saan ne mahtumaan. Jos niin käy, voin kyllä varata ne jakkarat tuolla muuton toisessa päässä sinulle, mikäli arvelet, että sillä välillä tulee joskus liikennöityä (matkaahan Turusta Kirkkonummelle on vain puolet siitä mitä Turusta Jyväskylään). Jakkarat ovat kokoontaitettavia, mahtunevat henkilöauton perään.
norsis: Kiitos!
Niitä noita sisäkumeja myydään sellaisella autoventtiilillä valmiinakin. Sellainen venttiili sitten melkeinpä vaatii, hyödyllinen ollakseen, auton, jolla pyörän voi kuljettaa sinne huoltoasemalle, tai sitten autonrengaspumpun.
Tervetuloa tänne päin!
Mistäs sitä tietää, vaikka kaikkien näiden yhteisten vuosien jälkeen vielä tavattaisiin, kun matkaa on vain parikymmentä kilometria.
Sä: Tavataan vaan, kunhan pöly muuton jäljiltä asettuu. Ei se minulle helppoa vieläkään ole, mutta kuitenkin jo huomattavasti helpompaa sitten kun ainakaan käytännön järjestelyitä ei välimatkan lyhenemisen takia tarvitse niin paljon jännittää.
Sori vaan Ugus, baarijakkarat on nyt varattu.
Kappas, tervetuloa lähistölle! Vaimo käy töissä Kirkkonummella.
Nonni. Sitä ollaankin sitten tosiaan sinunkin kanssa käytännössä naapureita.